Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
M. Efsun Yüksel Tunç
Proaktif Yaşam Tarzı
20 Nisan 2007

Merhaba Değerli Dostlar,

 

Yaklaşık 6 haftadır taşımacılık sektör liderlerinden bir firmanın farklı grupları ile “Proaktif Yaşam Felsefesi Eğitimi”ni paylaşıyoruz. Her bir eğitim ayrı bir tatta geçti ve ben böylesine etkili bir konuyu sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Eğer yaşamdaki etkileri kendimiz yaratmak, sonuçları etkilemek, sürekli aktif ve yaşamla uyum içerisinde olmak gibi isteklerimiz varsa, proaktif yaşam felsefesi tam da gereksinim duyduğumuz şey aslında. Öncelikle Proaktiflik nedir? En basit anlamıyla; Proaktiflik, hayatta tek seçenekli, tek alternatifli olmamak, planlarımızın farklı versiyonlarına da sahip olmak demek aslında. İşin içerisinde inisiyatif sahibi olma, söz tutma, sorumluluk alma ve sonuçlardan mutlaka olumlu edinim sağlamak da var.

 

Proaktif olabilmek için ihtiyacımız olanları sıralarsak en başta olumlu bakış açısı geliyor. Gördüklerimizi, duyduklarımızı ve hissettiklerimizi nasıl algılıyoruz ve bunlar bize neler ifade ediyorlar? diye kendimize sormamız, duygularımızı ve tepkilerimizi tanımamız gerekiyor. Kendi bakış açımızın farkına vararak diğer bakış açıları ile bir karşılaştırma yapma, kendi bakış açımızı geliştirme şansını bize sunacaktır. Bu çerçevede, iletişim becerilerimizi geliştirip daha fazla diğerleri ile temasa geçmemiz eleştiriye ve önerilere açık olarak gerçekçi değerlendirmeler yapmamız gerekmektedir. Olumlu bakış açısı, biz nasıl istersek öyle olacak noktasında destek verecektir. Çünkü, “geleceğimiz karar anlarında şekillenir.” Geleceğimiz, verdiğimiz kararları, yaşadıklarımızı ve edindiğimiz deneyimleri nasıl yorumladığımızla şekillenir. Olumlu bakış açısı ile yaşamda olumlu sonuçlar elde etmeye başlarız.

 

Proaktifliğin tersi olan reaktiflikte kişiler tepki verirler ve etkili olma yerine duygularının, koşulların ve olayların kendilerini yönetmesine izin verirler. Hâlbuki proaktif kişi, doğru değerlendirmelerle paniğe veya üzüntüye kapılmadan doğru zamanda, ortaya çıkan krizi veya kişiyi yönetebilir.  “Yapabileceğim bir şey yok.”, “Keşke”, “Buna izin vermezler.” gibi yorumlar, tepkisel kişilerden duymaya çok alıştığımız cümlelerdir. Proaktifler böyle durumlarda tepkili olmaktansa, “Seçeneklerimizi bir değerlendirelim.”, “Farklı bir bakış açısı getirebilirim.” Tarzında yapıcı ve sonucu etkileyici bir tutum takınırlar. Çünkü eğer çözümün bir parçası olamıyorsak sorunun bir parçasıyızdır.

 

Yaşamımıza proaktif sürdürebilmek için problem çözme becerilerimizi artırmamız gerekmektedir. Problemi doğru tanımlama ile başlayarak, fırsatları belirlemek, planlamalar yapmak adımlarımızdandır. Karşılaştığımız problemler, bizim kendi davranışlarımızdan mı kaynaklanıyor yoksa başkalarının davranışlarıyla ilgili sorunlar mı yaşıyoruz? Bu iki grubun dışında yoksa problemimiz bizim hiçbir şey yapamayacağımız bir sorun mu? Bu sorularımızın yanıtlarını vererek kendi etki alanımızda neler yapabileceğimizi belirleme şansımız olacaktır. Alışkanlıklarımız, etki alanımız ve bakış açımız problemleri çözerken ya bizi destekleyecek ya da sınırlayacak. Dolayısıyla içten dışa değişimi planlayarak problem çözme becerilerimizi artırabiliriz.

 

Proaktif yaşam felsefesi içerisinde ele aldığımız kaliteli iletişimin dışında son konu olarak da yaratıcılığı ele alabiliriz. Farklı sonuçları arzularken farklı davranmamız gerektiğini bilmemize rağmen farkın yaratıcılık ve yenilik gerektirdiğini de göz önünde bulundurmalıyız. Değişimden korkma, zamansızlıktan dolayı alışkanlıkların hayatımızı yönetmesi, riskten kaçınmamız, önyargılarımız bizim yaratıcılığımız önündeki engeller olabilir. Ancak Trevor Bentley’in dediği gibi “Zihnimizin kapıları ve pencereleri budalalıktan ve korkudan oluşan kilit ve parmaklıklarla mühürlenmiştir.”

 

Yaratıcı düşünebilmek için, daha önce hiç düşünmediğimiz, değerlendirmeye almadığımız yaklaşımları ele almamız; başkalarıyla beyin fırtınaları yapmamız; başka türlü nasıl olurdu? diye düşünmemiz gerekmektedir.

 

Unutmamalıdır ki önemli olan başkalarının yazdığı oyunlarda rol almak değil, değişimi tasarlamak, başlatmak, sonuçlandırıp başarmaktır.

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
FEYZA GÜNGEVİŞ
03 Aralık 2007 Pazartesi 10:26
EYLEME GEÇMEK LAZIM
Herşey önce kendimizi tanımamızla ve neye ne tepki verdiğimizi bilmemizle başlıyor. Zihnimizde tıkanıklıklar, huzursuzlu...
Murat Ahmet Yıldıran
03 Aralık 2007 Pazartesi 00:27
Proaktif mutluluk
Proaktif yaşam, mutlu yaşamın en önemli sırlarından biridir..Mutluluk bir beceri işidir asla şartlara bağlı değildir.....
Suat SARI
01 Haziran 2007 Cuma 15:35
Proaktif taşamın uygulaması
Proaktif yaşamı destekleyenlerin öncelikle kendinle barışık olması kuşkusuzdur.Bireyin kendini sevmesi ,dostları ve yakı...
Yazarın Diğer Yazıları

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 6/20 °C
İstanbul 10/14 °C
İzmir 12/25 °C
PİYASALAR
DOLAR
9.5897
EURO
11.1482
IMKB
80.549
ALTIN
553,18