Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
22 Ağustos 2012
Ayakkabı İhracatında Çıta 1 Milyar Dolara Çıktı
Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı İslam Şeker, tasarım ve markalaşmadaki gelişmeyle 2015 sonunda 1 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacaklarını söyledi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker, ayakkabı sektörünün Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yıla göre ülke bazında yüzde 90, toplamda ise yüzde 20’leri aşan artış trendi yakaladığını vurgulayarak, tasarım ve markalaşmada elde edilen başarılarla 2015 sonunda 1 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacaklarını söyledi.

İslam Şeker yaptığı yazılı açıklamada, ayakkabı ve ayakkabı aksamı ürünlerinde, yılın ilk 7 ayında 334.3 milyon dolarlık ihracat yapıldığını; ayakkabı ürün grubunun toplam deri ve deri ürünleri ihracatındaki payının ise yüzde 37.2’ye yükseldiğini bildirdi.

Geçen yıl 450 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığına dikkat çeken Şeker, “198 milyar dolarlık dünya deri ürünleri pazarının yüzde 52’sini ayakkabı oluşturuyor. Bu persfektiften bakınca Türk ayakkabı sanayinin önünde geniş bir ihracat alanı bulunuyor. Türk ayakkabısı imajı her geçen gün yükseliyor ve güç kazanıyor. Tasarım ve üretimde yakaladığımız bu başarı ile önümüzdeki 3 yıl içinde 1 milyar dolarlık hedefi zorlanmadan yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

Her 5 çift ayakkabıdan biri Rusya'ya gidiyor

Üretilen her beş çift ayakkabıdan birinin Rusya’ya ihraç edildiğini bildiren Şeker, ihracat sıralamasında ilk dördü oluşturan ülkelerle ilgili şu bilgileri verdi:
- “Yüzde 19.6’lık pay ile ayakkabı ihracatında ilk sırada yer alan Rusya’ya 2012 yılının Ocak-Temmuz döneminde yüzde 6.9 artışla 65.4 milyon dolarlık ürün sattık.
- İkinci büyük pazarımız Irak’a yapılan ayakkabı ihracatı ise yüzde 21.5 artışla 41.3 milyon dolara çıktı. Böylece Irak'ın ayakkabı ihracatındaki payı yüzde 12.4’e yükseldi.
- Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70.3’lük rekor artışla 28.9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Suudi Arabistan ise 8.6’lık pay ile üçüncü sırada yer aldı.
- Dördüncü büyük pazar konumundaki Almanya’ya yapılan ihracatımız ise yüzde 1.2 düştü. Yüzde 4.3’lük paya sahip Almanya’ya ocak-temmuz döneminde 14.4 milyon dolarlık ihracat yaptık.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -3/1 °C
İstanbul 8/11 °C
İzmir 7/14 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7701
EURO
6,3816
IMKB
80.549
ALTIN
271,535