Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Ekim 2012
Acıbadem, Bayram İçin Önerilerde Bulundu
Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları sağlıkla ilgili dikkat edilmesi gerekenlere karşı uyardı

Her sene olduğu gibi bu sene de Kurban Bayramı’nın klasiği kesikler olacak. Çoğu zaman önemsenmeyen ama aslında çok ciddi bir konu olan kesiklerle karşılaşıldığında neler yapılabileceği konusunda bilgiler veren Dr. Onur Başeğmez, kesiklerden kaynaklanacak kan kaybı ile başa çıkmak konusunda şunları söylüyor: “Kesiklerde en önemli tehlike kan kaybıdır. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde kanayan yer üzerine bastırılarak kanama baskılı sargı ile durdurulmalıdır. Öncelikle yüzük, kol saati vs. gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır. El kalp seviyesinde tutulup, uygun pozisyonda ve eklemleri aşırı bükmeden sabitlenerek en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kesikte sızıntı tarzında bir kanama olduğu farkedildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılmalı ki kanama belli oranda azaltılabilsin.”

Oluşan kesiklerin enfeksiyon riskine de değinen Dr. Onur Başeğmez, enfeksiyon riskini azaltmak için yapılabilecekleri ise şöyle sıralıyor: “Kesikler, yani açık yaralar, enfeksiyon riski taşıdıkları için, yaranın temizliği de son derece önemlidir. Kesiğin üzeri kirlenmişse sabunlu suyla veya temiz bezle yıkanmalı, yara içinde olabilecek hayvan tüyü, kum parçası gibi yabancı cisimler temizlenmelidir. Ancak bu yapılırken yarayı çok zedelemeden temizlemek gerekiyor, aksi takdirde kanama artabilir.”

Dikiş Atılabilmesi ve Kopan Uzvun Yerine Dikilebilmesi için Zamanla Yarışıyoruz
Derin kesiklere dikiş atılabilmesi için kısıtlı zaman olduğuna da değinen Dr. Onur Başeğmez, basit bir sargı ile kesiği geçiştirerek zaman kaybedilmemesi konusunda da uyarıyor: “Derin bir kesiğe belli bir zaman geçtikten sonra dikiş atılamaz ki bu da derin kesikler için çok tehlikeli bir durumdur. Yaranın açık olması sebebiyle enfekte olarak daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olma riski vardır. Kesik tendon, kas, sinir gibi dokulara zarar verirse ve zamanında müdahale edilmezse, kesiğin oluştuğu bölgede hareket kısıtlılığı, uyuşma, hissizlik gibi geri dönüşü olmayan durumlarla da karşılaşılabilir. Bu yüzden ciddi ve derin kesiklerde hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Basit bir sargı yapıp kendi kendine iyileşmesini beklemek çok yanlıştır.”

Uzvun tekrar yerine dikilebilmesi için zamanın çok kritik rol oynadığını hatırlatan Dr. Onur Başeğmez; “Kurban Bayramı’nda en sık karşılaştığımız kesiklerden biri de parmak gibi uzuvların kopması ile sonuçlanıyor. Kopan uzvun dikilmesinde başarılı olunabilmesi için kopan parçanın zamanında ve doğru bir şekilde hastaneye getirilmesi gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında panik yapmak yerine, kopmuş parça temiz su ile yıkanmalı, ıslak temiz bir bezle sarılmalı ve su geçirmez bir torbaya konulmalı. Bu torba buz üzerine yerleştirilerek hastayla birlikte hastaneye götürülmeli. Kopma seviyesi vücuda ne kadar yakınsa, yerine dikme öncesinde geçecek süre o kadar kısadır. Bu yüzden zamana karşı yarışılan böyle durumlarda, çok hızlı hareket etmek hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.”

Bayramda Doğru Beslenme de Çok Önemli
Kurban Bayramı’nda bir diğer üzerinde durmamız gereken konu ise beslenme şeklimiz. Bayramlar beslenme düzenimizin değiştiği dönemlerdir. Böyle özel durumlarda et tüketimini aşırıya kaçırıp, beslenme düzenimiz dışına çıkarsak, tansiyon, şeker yükselmesi, mide problemleri, kabızlık, reflü, sindirim güçlüğü, kalp çarpıntıları gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek, kurban etinin hazırlanmasından, bayram günündeki beslenme düzenine kadar birçok konuya özen göstermeye bağlı.
Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek istiyorsak et tüketimi konusunda bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Öncelikle kurbanlığımızı almadan önce veteriner kontrolünden geçmiş ve uygun kesim şartlarını sağlamış olduğunuzdan emin olmanız çok önemli.
Acıbadem Mobil Sağlık Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Yıldız sağlıklı bir bayram geçirmeniz için bazı önerilerde bulunuyor;
* Kurban eti kesildikten hemen sonra tüketilmemeli, bir gün bekletilmelidir. Çünkü kesimden hemen sonra lezzetsiz, sert ve sindirimi zor olur.
* Et ve et ürünleri protein bakımından zengin olduğu için çabuk bozulurlar. Bu nedenle saklama koşulları çok önemlidir. Buzdolabında maksimum 2-3 gün, buzlukta -2 derecede 1 hafta, derin dondurucuda -32 derece ile 3 ay kadar saklanabilir.
* Etler çözdürüleceği sırada buzdolabında veya mikrodalga fırında ya da soğuk su altında çözdürülmelidir. Dışarıda bekletilerek veya kalorifer üzerinde çözdürülme işlemi besin zehirlenmelerine yol açabilir.
* Etler ızgara, haşlama, fırında veya kendi yağıyla tencerede pişirilmelidir. Kızartma ve kavurma sağlık riskini artırır. Mangalda et yaparken de vitamin kaybını en aza indirmek, dumanın içindeki zehirli maddelerin etin içine geçmesini engellemek ve etin ateşle birlikte çok pişmesinden doğacak kanserojen maddeleri en aza indirmek için et ile ateş arasında 15 cm bulunması gerekmektedir.
* Bayramda size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketmeniz beslenme şeklinizi korumanız açısından son derece önemlidir.
* Ziyaretlerde açık çay tercih edin ve günde 1 fincan kahveyi geçmeyin.
* Kebap, kuzu şiş, pirzola gibi etleri yavaş ve düşük ısıda pişirin. Mutlaka yanında salata veya taze nane-maydanoz tüketin.
* Etlerin yanına asitli, gazlı içecekler yerine ayran-yoğurt-cacık tercih edin.
* Etleri mutlaka az miktarda tahıllarla (kuskus, bulgur, esmer pirinç) ve bol taze sebze ile yemeğe özen gösterin.
* Kalp sağlığınız ve kanserden korunmak için haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösterin.
Eğer o gün gereğinden fazla yediyseniz kendinizi mutsuz hissetmeyin. Çözüm olarak o gün hareketinizi artırıp ortalama 30 dk yürüyüş yapın.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 16/32 °C
İstanbul 22/28 °C
İzmir 22/37 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,8596
EURO
7,7623
IMKB
80.549
ALTIN
397,185