Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Ekim 2012
Kavurmanın Sonunda Bol Salata Tüketin
Kurban bayramlarının olmazsa olmazı kavurma, bu bayramda da sofralarda yerini alacak. Ancak siz siz olun kavurmanın yanında bol yeşil salata yemeyi ihmal etmeyin.

Kurban bayramında adettendir, kurban etinden kavurma hem ailece yenir hem de gelene ikram edilir. Ancak bayram boyunca tüketilen etin sadece posa olarak kalmaması, içindeki demirden maksimum faydalanılabilmesi için Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Konuralp, bol yeşil salata tüketilmesini önerdi.

Kırmızı etin yapısında fazla miktarda demir bulunduğunu belirten Diyetisyen İpek Konuralp, C vitamininin, demirin vücut içindeki biyo yararlılığını artırdığını söyledi.
 

KURBAN ETİNİ BİR GECE DİNLENDİRİP TÜKETİN

Etin sindirimi zor olan bir besin olduğunu hatırlatan Konuralp, kurban bayramında gereğinden fazla et tüketilmesinin sindirim sorunlarını beraberinde getireceğinin altını çizdi. Diyetisyen Konuralp, mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşamamak için şunları önerdi: “Etin aşırı miktarda tüketimi sindirimi güçleştirecek hatta kabızlığa neden olacaktır. Ancak eti en az bir gece dinlendirip sonra tüketirseniz hem daha lezzetli olacak hem de hazımsızlık sorunu yaşatmayacaktır. Tabi midesinde sağlık problemi olan kişiler, yine de et tüketimine dikkat etmeliler.”

KALP DAMAR SAĞLIĞI İÇİN KAVURMA YERİNE HAŞLAMAYI TERCİH EDİN

İçeriğinde doymamış yağlar bulunduran etin pişirme teknikleri de son derece önemli. Kavurma ve kızartma fazla yağ alımı ile birlikte kan yağlarının yükselmesine neden oluyor. Diyetisyen ipek Konuralp, kurban etinden kavurma yapmak yerine etin haşlamasını ya da ızgara yapılmasını önerdi. Konuralp, “illa ki kavurma yapmak isteniyorsa en azından yağsız kavurmayı tercih etsinler. Kalp ve damar hastaları yağsız dahi olsa kavurma yemekten kaçınmalılar.” dedi.

Etin pişirilmesinde dikkat edilecek bir diğer husus da etin pişerken ateşle direkt temas etmemesi. Çünkü, etin ateşe yakın olması hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olduğu gibi, B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına da yol açıyor. Ayrıca Diyetisyen İpek Konuralp, besin zehirlenmelerine yol açmaması için etin uygun koşullarda muhafaza edilmesi ve iyi pişirilmesini öneriyor.


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 15/32 °C
İstanbul 21/28 °C
İzmir 21/37 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,8596
EURO
7,7623
IMKB
80.549
ALTIN
397,185