Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
13 Kasım 2012
Marmara Birlik'ten Ortaklarına Destek
Marmarabirlik Başkanı Asa, “Piyasanın talebi iri taneli üründen yana. Bu nedenle ortaklarımız arz talep dengesini de düşünerek, ürünlerini kooperatiflerine teslim etsinler” dedi.

Marmarabirlik, 1 Kasım’da başlayan 2012-13 kampanyasının ilk 10 gününde olumsuz hava koşullarına rağmen 3 bin 600 ton sofralık zeytin aldı. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, üretici ortaklara daha önce yaptığı çağrıyı tekrarlayarak, “Ortaklarımız kooperatiflerine sahip çıksınlar ki Marmarabirlik de ortaklarına sahip çıksın” dedi.

Kısa adı Marmarabirlik olan Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, sofralık zeytin alımlarını 1 Kasım 2012 tarihi itibariyle başlatmış, kiloda 190 tane gelen ürüne 6 lira, 200 tane gelen ürüne 5,60 lira, 410 tane gelene de 1,80 lira fiyat vermişti. Kampanyanın başlamasından sonra geçen 10 günde ortaklarından 3 bin 600 tonun üzerinde, 13 milyon 300 bin lira değerinde zeytin alan Marmarabirlik, alım koşullarında da iyileştirme yaptı. İri tane üründe üreticinin elini rahatlatan Marmarabirlik, 150 kiloya kadar olan rekolte beyanlarında kotayı 250 kiloya yükseltti. 150-500 kilo arası beyan veren ortakların teslimatları da yüzde 50 oranında artırıldı. Bu iyileştirme 190-270 tane ürünler için geçerli olacak.

Marmarabirlik ayrıca, yağlık olarak değerlendirilecek olan dolu vuruğu ürüne verilen 90 kuruşluk fiyata Ortak Yardımlaşma Fonu’ndan 30 kuruş destek verecek. Yağlık fiyatı böylece 1,20 liraya çıkmış oldu.

KÜÇÜK TANELİ ZEYTİN 1,80 TL

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, piyasada alım yapan özel sektör temsilcilerinin az miktarda ürün alıp çekileceklerini, o nedenle üretici ortakların serbest piyasadaki küçük farklara bakmadan ürünlerini kooperatiflerine teslim etmelerini söyledi. 2010 yılında piyasada serbest alıcı olmadığını söyleyen Asa, 2011 yılında 2 liraya aldıkları küçük taneli zeytinin üreticinin havuzundan 1 liraya satıldığına dikkat çekerek, bu kampanya döneminde de küçük taneli zeytini 1,80 liradan aldıklarını hatırlattı.

Asa, “Piyasada talep iri taneli üründen yana. Marmarabirlik’in piyasada kalabilmesi için iri taneli ürün alması gerekiyor. Ortaklarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Kooperatifler ve Marmarabirlik güçlenmeli ki, üreticimiz de güçlensin. Üreticimizin günübirlik kaygılardan kurtulup uzun vadeli düşünmesi gerekiyor” dedi.

Asa, bölgedeki rekoltenin düşük olması sebebiyle, üreticinin mağduriyetini en aza indirmek için ödeme ve alım planında değişiklik yapabileceklerini söyledi.

Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
Civan Kösegil
30 Kasım 2012 Cuma 21:04
fiyat
Marmarabirlik üreticisini, ortağını sevindiren tek kooperatif nerdeyse...

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 6/20 °C
İstanbul 10/14 °C
İzmir 12/25 °C
PİYASALAR
DOLAR
9.5897
EURO
11.1482
IMKB
80.549
ALTIN
553,18