Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
13 Kasım 2012
Marmara Birlik'ten Ortaklarına Destek
Marmarabirlik Başkanı Asa, “Piyasanın talebi iri taneli üründen yana. Bu nedenle ortaklarımız arz talep dengesini de düşünerek, ürünlerini kooperatiflerine teslim etsinler” dedi.

Marmarabirlik, 1 Kasım’da başlayan 2012-13 kampanyasının ilk 10 gününde olumsuz hava koşullarına rağmen 3 bin 600 ton sofralık zeytin aldı. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, üretici ortaklara daha önce yaptığı çağrıyı tekrarlayarak, “Ortaklarımız kooperatiflerine sahip çıksınlar ki Marmarabirlik de ortaklarına sahip çıksın” dedi.

Kısa adı Marmarabirlik olan Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, sofralık zeytin alımlarını 1 Kasım 2012 tarihi itibariyle başlatmış, kiloda 190 tane gelen ürüne 6 lira, 200 tane gelen ürüne 5,60 lira, 410 tane gelene de 1,80 lira fiyat vermişti. Kampanyanın başlamasından sonra geçen 10 günde ortaklarından 3 bin 600 tonun üzerinde, 13 milyon 300 bin lira değerinde zeytin alan Marmarabirlik, alım koşullarında da iyileştirme yaptı. İri tane üründe üreticinin elini rahatlatan Marmarabirlik, 150 kiloya kadar olan rekolte beyanlarında kotayı 250 kiloya yükseltti. 150-500 kilo arası beyan veren ortakların teslimatları da yüzde 50 oranında artırıldı. Bu iyileştirme 190-270 tane ürünler için geçerli olacak.

Marmarabirlik ayrıca, yağlık olarak değerlendirilecek olan dolu vuruğu ürüne verilen 90 kuruşluk fiyata Ortak Yardımlaşma Fonu’ndan 30 kuruş destek verecek. Yağlık fiyatı böylece 1,20 liraya çıkmış oldu.

KÜÇÜK TANELİ ZEYTİN 1,80 TL

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, piyasada alım yapan özel sektör temsilcilerinin az miktarda ürün alıp çekileceklerini, o nedenle üretici ortakların serbest piyasadaki küçük farklara bakmadan ürünlerini kooperatiflerine teslim etmelerini söyledi. 2010 yılında piyasada serbest alıcı olmadığını söyleyen Asa, 2011 yılında 2 liraya aldıkları küçük taneli zeytinin üreticinin havuzundan 1 liraya satıldığına dikkat çekerek, bu kampanya döneminde de küçük taneli zeytini 1,80 liradan aldıklarını hatırlattı.

Asa, “Piyasada talep iri taneli üründen yana. Marmarabirlik’in piyasada kalabilmesi için iri taneli ürün alması gerekiyor. Ortaklarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Kooperatifler ve Marmarabirlik güçlenmeli ki, üreticimiz de güçlensin. Üreticimizin günübirlik kaygılardan kurtulup uzun vadeli düşünmesi gerekiyor” dedi.

Asa, bölgedeki rekoltenin düşük olması sebebiyle, üreticinin mağduriyetini en aza indirmek için ödeme ve alım planında değişiklik yapabileceklerini söyledi.

Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
Civan Kösegil
30 Kasım 2012 Cuma 21:04
fiyat
Marmarabirlik üreticisini, ortağını sevindiren tek kooperatif nerdeyse...

İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 9/19 °C
İstanbul 15/19 °C
İzmir 12/24 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,6664
EURO
6,5179
IMKB
80.549
ALTIN
223,087