Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
24 Ekim 2013
Kudüs; Semavi Dinlerin Ortak Mirası
Kaynak Yayınları’ndan çıkan Murat Duman imzalı Kudüs Gezi Rehberi, şehirlerin çiçeği olan Kudüs’ü tanımak ve onu görmeye niyetlenmek için raflardaki yerini aldı.

Gökyüzüne en yakın belde olarak tasvir edilen Kudüs; Hz. İbrahim, Hz. Davud, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya, Hz. Yusuf, Hz. İsa (a.s) gibi birçok peygamberin, Allah'ın nuruna mazhar oldukları mukaddes bir beldedir. Son Peygamber Hz. Muhammed de (sallallahu aleyhi ve sellem) Mirac'a çıkarken Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescidü'l-Aksa'ya yolculuk yapmış, sonra Kubbetüssahra'daki Muallak Taşı üzerinden Burak'a binerek Mirac'a yükselmiştir. Bu açıdan Kudüs; Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için ayrı ayrı kutsiyet ifade eder.

Kaynak Yayınları’nca hazırlanan ve Murat Duman’ın kaleme aldığı Kudüs Gezi Rehberi, üç semavi dinin kutsal kabul ettiği kadim kenti salt gezi mantığında ele almaktan ziyade, kentin tarihine de odaklanan mini bir kaynak eser hüviyetinde çıkıyor karşımıza. Usta fotoğrafçı Halit Ömer Camcı’nın fotoğraflarıyla renklenen altı bölümlük rehberin ilk durağı Yafa. Aynı zamanda tarihçi ve rehber de olan Murat Duman, kitaptaki silsileyi tıpkı bir gezi ekibine rehberlik ediyormuşçasına kurgulamış. Yafa’dan sonra Kudüs anlatılıyor kitapta. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla kutsal topraklardaki en önemli iki mekan detaylı bir şekilde ele alınmış: Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s Sahra. Son iki bölümdeyse önce Kudüs’ün içindeki sonra da çevresindeki tarihi mekanlar zikredilmiş; tafsilatıyla birlikte.

Kudüs, Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların ortak tarihî mirasıdır!
Yahudiler, Filistin'i, Allah tarafından İsrail¬oğulları'na vaadedilmiş topraklar ve evrenin merkezi olarak kabul eder. Hz. Musa tarafından Mısır'dan getirilen Yahudiler, Yaşua döneminde Filistin'de devletlerini kurmayı başarmışlar; ancak isyanları sebebiyle önce Asur ve Babil krallıkları, sonra Roma İmparatorluğu tarafından Kudüs'ten sürgün edilerek göç ettikleri şehirlerde, kendilerine has kenar mahallelerde yaşamaya mecbur bırakılmışlardır. Kendilerini Allah'ın seçkin kulları olarak gören Yahudiler, millî ve dinî kimliklerini, ideallerini inatla yaşatarak vaadedilen topraklarda Kral Davud'un altı köşeli yıldızı altında toplanacaklarına inanmışlardır. Romalıların yıktığı Hz. Süleyman Mâbedi'nden geriye kalan Ağlama Duvarı, Yahudilerin önünde dua ettikleri en mukaddes mekândır.

Roma döneminde Filistin'in Nâsıra kasabasında doğan Hz. İsâ'nın Hrıstiyanlığı tebliğ etmesi ve İmparator Konstantinos'un M.S. 312'de Hristiyanlığı kabul etmesiyle Kudüs bir defa daha kutsiyet kazanmıştır. Hz. İsa'nın doğduğu, göğe yükseltildiği, Meryem Ana'nın defnolunduğu yer olması ve Merkad-i İsâ Kilisesi, Kamame Kilisesi gibi önemli Hıristiyan mabetlerinin bulunması hasebiyle, Hıristiyanlar da Kudüs'ü mukaddes kabul etmiştir.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların on altı-on yedi ay kadar ilk kıblesi olmuş ve Kur'ân'ın övgüsüne mazhar olmuştur. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) de ibadet ve ziyaret maksadıyla gidilmesi gereken üç mescidden birinin Mescid-i Aksa (diğerleri Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî) olduğunu, bu mescitlerde kılınan namazın, kişinin evde tek başına kılacağı namazlardan elli bin kat daha faziletli olduğunu bildirmiştir. Müslümanlar için Mekke ve Medine'den sonra üçüncü mukaddes şehir kabul edilmiş olan Kudüs'e huzur, ancak Hz. Ömer'in şehri fethiyle gelmiştir. Amr b. As'ın kuşattığı Kudüs, kan dökülmeden teslim alındıktan sonra Halife Hz. Ömer Kudüs'e gelerek gayrimüslimlere ahidnâmeyle bazı imtiyazlar vermiştir. Öyle ki bu imtiyazlar sayesinde, asırlarca Kudüs'te bütün din mensuplarının, Müslümanların adaletli ve hoşgörülü idaresi altında huzur ve sükûn içerisinde yaşamalarına zemin hazırlanmıştır.

Müslümanlar, Kur'ân'da emredilen adalet ve hoşgörü ilkelerini Kudüs'te en güzel şekilde uygulayarak insanlık tarihine güzel sayfalar yazmıştır. Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Musevîler, bu tarihî tecrübeden ders alarak din ve ırk farkı gözetmeksizin barış içinde bir arada yaşamanın güzelliğini anlamalı ve içlerine sindirmelidir. Çünkü zulüm bâki olmaz, kan ve gözyaşı arasında galipler de huzurlu bir hayat yaşayamaz. Kitapta özellikle Osmanlı dönemi ile ilgili bilgiler ve mimari eserlere de yer veriliyor. Hülasa Kudüs Gezi Rehberi, dolu dolu bir Kudüs gezisi öncesinde ve anında size en iyi kılavuzluğu yapacak kıvamda hazırlanmış sıkı bir rehber. Öyle ki; kitabı okuduktan sonra, seyahat planınızı bir süreliğine tehir edebilirsiniz!
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -3/1 °C
İstanbul 8/11 °C
İzmir 7/14 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7701
EURO
6,3816
IMKB
80.549
ALTIN
271,535