Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
05 Kasım 2013
Kullanmadığınız Işıkları Lütfen Kapatınız
Eğitim sektörünün lider kurumlarından Sinerji Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı; 15 yıla yakın sektör deneyimi ve uzman kadrosuyla, geleneksel eğitim yöntemlerine alternatif çözümler sunarken, hayatı kolaylaştıracak ipuçlarını da paylaşıyor

Hayatta farklı alanlarda yaşanan enerji kaçaklarını tespit etmenin en iyi yolu, günlük olarak en çok enerji harcanan alanlara yoğunlaşmaktır. Günlük rutinde enerji ve zaman çalan birçok farklı enerji kaçağı yaşanıyor olabilir; örneğin dağınık bir çalışma ortamında, günün önemli bir zaman dilimi bir şeyler bulmak için harcanıyorsa bu bir enerji kaçağı olabilir ve bireyin bu konuda bir şeyler yapması, zaman kontrolünü ve günlük performansını iyileştirebilir. Her gün kişinin enerjisini alan rutin bazı şeylerin yaşanması durumda enerji kaçakları ilişkilerde de yaşanabilir. Örneğin; işe giderken sabahları sürekli olarak arkadaşını veya eşini beklemek durumunda kalmak ya da çocuğunu uyutmak, ona ödevini yaptırmak için her gün düzenli olarak gereğinden fazla harcanan onca zamanın hepsi birey için birer enerji kaçağıdır.

Enerji kaçakları, zihinsel de olabilir ve en tüketici, en maliyetli olanları da bunlardır. Eğer sürekli yapılması düşünülen ama sürekli ertelenen bir konu varsa, bu da kişi için oldukça yıpratıcı bir enerji kaçağıdır.

Yaşamlarımızdaki enerji kaçaklarının farklı farklı alanlarda yaşanabileceğini belirten Sinerji Eğitim İş ve Yaşam Koçu Ebru Polat, “Hiç evinde sabaha kadar ışıklarını açık bırakan biri var mı aranızda? Veya tatile gittiğinde doğalgazını açık bırakan ya da muslukları sonuna kadar açıp suyun akmasına gönüllü razı olan? Yok, değil mi?” diye soruyor ve ekliyor: “Hani şöyle bir düşününce de “Olur mu canım” deyiveriyoruz. Peki, hiç aslında yaşamınız içinde böyle davranmış olabileceğinizi düşündünüz mü? Eğer böyle davrandığınızı bilseydiniz ne olurdu? En az verdiğim örnekler kadar somut olarak bedelini ödediğiniz ve farkında olmadığınız bireysel enerji kaçaklarından bahsediyorum. Acaba sizin de yaşamınızda var mı böyle kaçaklar? Eğer cevabınız hayır ise emin olmaya ne dersiniz?”

Herkesin hayatında az veya çok enerji kaçaklarının mutlaka bulunduğunu, ancak bu kaçakların temelinde kendi alışkanlık ve davranış kalıplarımızın yattığını belirten Polat; bunları fark etmemiz durumunda kalıpları değiştirmenin ve enerji kaçaklarını önlemenin mümkün olduğunu vurguluyor. Bireyin, hayatındaki enerji kaçakları için radikal çözümler yaratabileceğini ve harcanan enerjiyi kendisi için daha önemli olan farklı alanlara kaydırabileceğinin altını çizen Polat, bunun için yapılması gerekenleri adım adım anlatıyor: “İlk olarak, sakin ve en az 1 saat boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere geçin. Not alabileceğiniz kalem ve kâğıdınızı yanınıza alın. Sonra da günlük rutinlerinizi düşünerek enerji kaçağı olabilecek konuları (çok fazla sorgulamadan) aklınıza geldiği şekilde kâğıda geçirin. Bunu yaparken iş ve özel yaşam olarak iki farklı kategoride çalışabilirsiniz. Sonra her alan için ne kadar zaman harcadığınızı düşünün ve bu alanlarda nasıl daha farklı bir aksiyon alabileceğinizi değerlendirin. Her biri için düşündüğünüz aksiyonun yanına, ne zaman harekete geçeceğinizi not edin.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -6/2 °C
İstanbul 2/5 °C
İzmir 1/9 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,9151
EURO
6,5562
IMKB
80.549
ALTIN
296,958