Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
20 Kasım 2013
Perakende Günleri 2013 Başladı
20 – 21 Kasım 2013 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek Perakende Günleri’13’te, perakendenin duayenleri sektör temsilcileriyle buluşacak.

Türkiye perakende sektörüne yön veren Soysal tarafından düzenlenen Perakende Günleri, dünyada ve Türkiye’de iş dünyası ve perakende sektörüne ışık tutan isimleri aynı çatı altında buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl 13’üncü kez gerçekleştirilen etkinlik özel bir rap performansıyla başladı. Sektör çalışanlarından oluşan bir grup, sokak sanatçılarının ritimleri eşliğinde, sektörü hicveden bir rap şarkısıyla Perakende Günleri’nin açılışını gerçekleştirdi. Multi Development Türkiye, CardFinans ve Markafoni’nin ana sponsorluğunda hayata geçen etkinliğin bu yılki moderasyonu ise sektörün iki genç ismi; Torunlar GYO Kurumsal İletişim ve Pazarlama İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun ve Mudo Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu üstlendi.

Perakende Günleri’13’ün açılış töreninde konuşan Soysal Genel Müdürü Suat Soysal “Perakende sektörü birbirine rakip de olsa, farklı görüşlere ve stratejilere sahip de olsa ortak amaçlar için tek vücut olmayı başarabilen ender sektörlerden biridir. Bizler sektör mensupları olarak birbirimizi dinliyor ve hoşgörüyle yaklaşıyoruz. Farklılıkları değil benzerlikleri öne çıkartan sektörümüzün temel modelini duyarlılık ve iletişim oluşturuyor. Perakende Günleri de bu duyarlılık ve iletişimin doruğa çıktığı bir platform olarak her sene sektörün nabzını tutmayı amaçlıyor” dedi.

“Perakende sektörü yılı yüzde 12 büyüme ile kapatacak”
Perakende Günleri’13’ün ilk gün konuşmacıları arasında yer alan Multi Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, AVM’lerin gelişimine dikkat çekti. Belgü Türkiye’de AVM’lerin 900 bin metrekare kiralanabilir alana ve 60 milyar TL ciro rakamına ulaştığını söyledi. Belgü, 2013 yılı AVM yatırımlarında Türkiye’nin Rusya’dan sonra dünyada ikinci sırada olduğunu açıkladı.

Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük ise Perakende Günleri’nde yaptığı konuşmada sektörün son on yılda önemli bir büyüme ivmesi yakaladığını söyledi. Perakende sektörünün 295 milyar Dolar büyüklüğe ulaştığını belirten Küçük, Avrupa’nın en büyük 7. Perakende pazarının Türkiye olduğunu vurguladı. 2013 yılını da değerlendiren Vahap Küçük, “2013 yılında sıkıntılı günler yaşadık. Kış sezonu havaların iyi gitmesinden dolayı yavaş gidiyor ama yılı yüzde 12 büyüme ile kapatacağız” dedi. 2014 ile ilgili ön görülerini de paylaşan Vahap Küçük, “2014 belirsiz bir yıl. İki seçim var. Cari açık problemi ve döviz perakendeci üzerinde risk oluştuyor bu riskleri iyi yönetmek lazım” dedi. Suriye’de yaşanan sorunlar, küresel ısınma, kredi kartlarındaki sınırlama ile perakende yasasındaki belirsizliklerin de sektörü olumsuz etkilediğini belirten Vahap Küçük, turist sayısındaki artış ve yakın komşularla olumlu ilişkilerin perakende sektörü için fırsat olduğunu söyledi. Çözüm sürecinin de sektöre olumlu katkıları olacağına dikkat çeken Küçük, “Çözüm süreci toplumsal ve ekonomik olarak piyasalara moral verecek. Turizm potansiyeli de bulunan Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya mağaza açmak, fabrika kurmak istiyoruz” dedi.

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras ise konuşmasında 2013 yılını değerlendirerek, 2014 yılı tahminlerini paylaştı. Aras, “Tahminlerimize göre Türkiye 2013 yılında yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme sağlayacak. Ancak 2014 yılını 2013’e göre daha az bir büyümenin yaşanacağı bir yıl olarak tahmin ediyoruz” dedi. Kredi kartlarına getirilen sınırlamanın perakende sektörünü olumsuz etkileyeceğini söyleyen Ömer Aras, sürdürülebilir başarı için sektör temsilcilerine, ‘Fiyat dışı rekabet ile gelirleri artırmaya odaklanın’ tavsiyesinde bulundu.

Prof. Iyengar: Seçmek bir sanat
Perakende Günleri’13’ün ilk gün ana konuşmacısı ise Seçmek Sanatı (The Art of Choosing) adlı kitabıyla tanınan ve En Etkili 50 İş Dünyası Düşünüründen Biri olarak anılan Columbia Üniversitesi’nden Prof. Sheena Iyengar oldu. Hürriyet Gazetesi ve Tefal’in sponsor olduğu oturumda konuşan Prof. Iyengar, psikolojik, ekonomik, kültürel, sosyal ve biyolojik güçlerin insanların seçim süreçlerine etkilerini ve seçimleri kolaylaştırmanın tekniklerini katılımcılarla paylaştı. Prof. Dr. Sheena Iyengar, insanlara az miktarda seçenek verildiğinde, çok seçenek verildiği zamanlara göre, seçim yapma olasılıklarının daha fazla olduğunu ve seçimlerinden daha memnun olduklarını açıkladı. Seçimleri kolaylaştırmak için dört teknikten bahseden Prof. Iyengar, “Seçenekleri azaltın, kategorilere ayırın, somutlaştırın ve basitten karmaşığa doğru seçecek kişileri zorluğa hazırlayın” dedi.

Erkekler kadınlara göre e-ticari daha fazla kullanıyor
Türkiye’deki e-ticaret ve müşteri profili ile ilgili bilgi veren Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari, “Türkiye’de 5 binin üzerinde e-ticaret yapan site var. 2016’ya kadar bu rakamın yüzde 16,8 oranında artacağını öngörüyoruz. Bu artışın ve büyümenin en önemli sebepleri arasında; Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus, yeniliklere ve değişime açık olması ve lojistik alt yapısı ilk sırada geliyor. E-ticarette dikkat çeken en önemli veri; sanılanın aksine internetten alışveriş yapanların yüzde 43’ünün kadın yüzde 57’sinin erkek olması. İnternetten alışveriş yapan müşterilerin ise yüzde 42’si markasız ürünleri alıyor. Dolayısı ile internet tüketicisinin marka saadakati yok diyebiliriz” dedi.

“İndirim mağazaları sektörü değiştiriyor”
İngiltere’nin en büyük indirim perakende zincirlerinden 99p Stores’un Kurucu Ortağı Hussein Lalani ise Perakende Günleri’13’te başarısının sırrını katılımcılarla paylaştı.

İndirim mağazalarının sektörü değiştirdiğini belirten Lalani, “Rekabetin yüksek olduğu bu pazarda, değişen tüketici davranışları ve lokasyonlara kolay erişim sayesinde pazar büyüklüğü 1 milyon Pound’u aştı. Artık süpermarketler bizi, bu konsepti taklit etmeye ve pazara girmeye çalışıyor. Sadece ucuza ürün sunmak yeterli değil, müşterilerinize doğru, rahat, herşeyi bir arada bulabilecekleri elverişli alışveriş ortamları sunmanız gerekiyor. Müşterilerinize ekonomik ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunduğunuz sürece kendi markanızı yaratabilirsiniz” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 9/22 °C
İstanbul 13/21 °C
İzmir 16/27 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,9310
EURO
6,6059
IMKB
80.549
ALTIN
243,873