Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
21 Kasım 2013
Alışveriş Merkezlerine Dair İpuçları
Multi Development Türkiye CEO’su ve AYD Başkanı Hulusi Belgü geleceğin alışveriş merkezlerine ilişkin ipuçları verdi: “Şehirle bütünleşen, fonksiyonel alışveriş merkezleri ön plana çıkacak”

Türkiye’de perakende dünyasının en önemli buluşma noktalarından biri haline gelen Perakende Günleri’nin açılışında konuşan Multi Development Türkiye CEO’su ve AYD (Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği) Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye’de alışveriş merkezi sektörünün son 10 yılda gerçekleştirdiği atılımla Avrupa’da söz sahibi bir konuma yükseldiğini söyledi.

Hulusi Belgü, “Türkiye AVM sektörü, henüz 25 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen dünya çapında takdir gören çok özel ve önemli projelere imza attı. Yerli ve yabancı yatırımcılarla birçok proje hayata geçirdik. Bugün toplam 333 alışveriş merkezi ile dünyanın en güzel örneklerini veren dev bir sektör haline dönüştük. Yıllık 60 milyar dolar ciro; 1,6 milyar ziyaretçi sayısı; 14 milyar doları yabancı sermaye olmak üzere toplam 45 milyar dolar yatırım değeri; 9 milyonun üzerinde kiralanabilir alan gibi inanılmaz rakamlara ulaştık. Yarattığımız birbirinden iddialı projeler ve başarılı performanslarla Avrupa ve dünyada parmakla gösterilen değerler oluşturduk” diye konuştu.

Yeni trend, şehirle iç içe geçen alışveriş merkezleri…
Gelecek yıllarda açık hava alışveriş merkezlerinin daha da yaygınlaşacağını belirten Hulusi Belgü, bugün Dubai ve Uzakdoğu’da yaygın olan, içinde akvaryum, kayak ve yarış pisti olan alışveriş merkezlerinin hayal olmaktan çıktığını ve müşteri için alışverişin ötesinde bir deneyim sunan merkezlere dönüştüğünü belirtti. Belgü, “Şehrin içinde yer alan, daha fonksiyonel semt alışveriş merkezleri ortaya çıkacak. Özellikle dar alanlarda, şehir merkezlerinde, kurabiye kalıbı gibi birbirine benzer, kutu şeklinde alışveriş merkezlerini artık daha az göreceğiz” dedi.

Dikey değil, yatay; en fazla 3 katlı AVM’ler geliyor

Yenilenen şehir planlarının, kentsel dönüşüm projelerinin AVM’lerin de bu dönüşüme uyum göstermesini zorunlu kıldığını vurgulayan Belgü, sözlerine şöyle devam etti:

“Değişen ihtiyaçlar, edindiğimiz deneyimler, dünyadaki gelişmeler, teknolojik ve dijital yenilikler, alışveriş merkezlerini yeniden şekillendiriyor. Sektörümüz hızla büyüyor ve bu büyümeyi sürekli hale getirmemiz lazım. Biz artık bugünün değil, geleceğin projelerini yaratmalıyız. Çevresindeki yapıları varlığıyla ezen dev binalar değil, şehrin dokusuna uyum sağlayan tasarımlar geliştiriliyor. Çevresi keskin hatlarla belirlenmiş projeler değil; içinden şehrin sokakları, yolları geçen AVM’ler doğuyor. Avrupa’da birçok alışveriş merkezi parklarla, meydanlarla iç içe. Açık havayla bütünleşen alışveriş merkezlerini artık daha çok göreceğiz. Tasarımsal olarak da gün ışığı alan, dikey değil yatay olarak inşa edilmiş, maksimum 3 katlı projeler insanlara daha yakın geliyor.”

“Hedef 2015 yılında 15 Forum”
Multi Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, Türkiye’de 2004 yılından beri gerçekleştirdiği 3,5 milyar Euro’luk yatırım ve %12’lik pazar payıyla sektör lideri konumda bulunan Multi Development Türkiye’nin yatırımlarından da söz etti. Ekim ayında Güneydoğu’daki ilk projesini hayata geçiren Multi Development Türkiye’nin, 2015 yılında Türkiye’nin 7 bölgesinde 15 Forum Alışveriş Merkezi’ne ulaşmayı hedeflediğini açıklayan Belgü, halen inşaat aşamasında olan Forum Diyarbakır’ın açılışını önümüzdeki yıl yapacaklarını söyledi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/9 °C
İstanbul 9/11 °C
İzmir 6/16 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,4738
EURO
6,1921
IMKB
80.549
ALTIN
212,223