Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
02 Aralık 2013
Perakendenin Odağı Asya Olacak
Tüketim ürünü firmaları ekonomilerindeki mevcut yavaşlamaya rağmen gelişmekte olan Asya pazarlarına ağırlık vermeye başlıyorlar.

EY’nin Asya merkezli tüketim ürünü ve perakende firmalarından 250’yi aşkın üst düzey yöneticinin katıldığı anket çalışması ve dünyanın en büyük Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG – Fast Moving Consumer Goods) şirketleri ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda hazırladığı Profit or Lose (Kâr ya da Zarar) başlıklı rapora göre, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşlamasına rağmen, tüketim ürünü firmalarının uzun dönemli başarıları için bu ülkeler önemini koruyor.
Araştırmaya katılan şirketlerin ancak yüzde 20’sinin halen rakiplerinden daha karlı oldukları ve sürdürülebilir büyümeyi sağladıkları ortaya çıkarken, tüketim ürünü firmalarının yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan 8 kritik konuya eğilmeleri gerektiğine vurgu yapılıyor.

Şirketlerin yeni dönem stratejisi kârlı büyüme
Raporda, tüketim ürünü firmalarının kârlı bir şekilde büyüyebilmeleri için stratejilerini yeniden değerlendirmeleri, geleneksel bakış açısından uzaklaşmaları ve pazardaki beklentileri daha hızlı karşılamaları gerektiği ön plana çıkarken, 2017 yılına kadar sektörel büyümenin yüzde 38’ini temsil edeceği öngörülen Asya’nın gelişen ülkelerinde başarılı olmanın kritik bir önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Asya’nın gelişen ülkelerinin sektördeki payının 2017 yılına kadar yüzde 25’e ulaşacağı öngörülen raporda, birçok tüketim ürünü firmasının onlarca yıldır bölgede faaliyette bulunmalarına karşın, maliyeti ne olursa olsun pazar payı peşinde koşulan dönemin geride kalması ve şimdiki anahtar stratejinin ‘kârlı büyüme’ olması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Asya pazarları perakende sektöründe belirleyici olacak
Önde gelen perakende firmalarının hemen hepsinin Asya’nın gelişmekte olan ülkelerindeki büyüme fırsatlarından yararlanmak için harekete geçtiğini belirten EY Global Gelişmekte Olan Pazarlar Tüketici Ürünleri Sektörü Lideri Kristina Rogers, “ Şirketlerin çoğu için kârlılık ikinci planda ve bu ülkelerde kârlı büyümeyi sağlamak kolay değil. Müşteri beklentilerinin çok çeşitli ve değişken olması ve yoğun rekabet ve işçilik gibi maliyetler nedeniyle iş yapmak zor” dedi.

Gelecek dönem başarı faktörleri yerel şartlara adaptasyondan geçiyor
Rapora göre, sektörde başarıya ulaşmanın anahtarı olarak şirketlerin yerel talep ve kârlılığı belirleyen faktörleri daha derinlemesine ve ayrıntılı olarak – genelde kentsel düzeyde – tespit etmesi gerekiyor. Bu koşullar altında etkin veri sistemlerinden ve analitik yöntemlerden yararlanan şirketler, rakiplerine oranla rekabet avantajı sağlayacak. Benzer fırsatların peşinde koşan küresel ve yerel rakipler arasında tüketicilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren ve en uygun satış kanalları sunan şirketlerin başarı şansının daha yüksek olacağı öngörülüyor.

Asya’daki gelişmekte olan ülkelerin farklı özellikler taşımalarına ve farklı gelişme aşamalarında bulunmalarına rağmen, EY’nin araştırmaları sonucunda başarılı tüketim ürünü firmalarının pazarda değişimi öngördüklerini belirten Kristina Rogers, “Bir ülkenin kendine has özellikleri olabilir, ama atacağı adımlar muhtemelen diğer ülkelerdekilerle benzer olacaktır. Şirketler gelişmeleri öngörebilir ve buna göre karar alabilirler” dedi.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan tüketim ürünü ve perakende şirketlerinin odaklanmaları gereken 8 kritik konu ise şu maddelerden oluşmaktadır
1. Hızlı hareket edebilmeleri için yerel yöneticilere karar yetkisi vermek
2. Yerel şartlara uyum sağlamak için alternatif yaklaşımlar uygulamak
3. Mevcut ve gelecekteki kâr kaynaklarını iyi anlamak için detaylı analiz yapmak
4. Farklı kategori, fiyat ve satış kanalı stratejileri uygulayarak ölçek oluşturmak
5. Verimlilik artışı ve müşteriye hızlı erişim hedeflerini dengelemek
6. Ortak özelliklere dayalı sinerjiler yaratmak için ‘küme oluşturmak’
7. Pazar geliştikçe uygun esnek stratejiler uygulamak
8. Disiplinli ve planlı icraatın zorunlu olduğu bir çalışma kültürü oluşturmak
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 9/22 °C
İstanbul 13/21 °C
İzmir 16/27 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,9310
EURO
6,6059
IMKB
80.549
ALTIN
243,873