Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
03 Aralık 2013
Engelliler, 1 Adım Atana 2 Adım Gidiyor
Hayatlarındaki engelleri kaldırmak için her geçen yıl daha fazla çaba gösteren engelli vatandaşlar, artık engelli haklarına saygı gösteren projeleri günlük hayatlarına yerleştiriyor

Sayıları milyonlarla ifade edilen engelli vatandaşlar, eskiden olduğu gibi kendilerine sunulanla yetinmeyip hayatın her aşamasında olduğu gibi alışverişte de 1 adım atana 2 adım gidiyor, engellileri düşünen firma ve mekanları tercih ediyor. Tıpkı inşaat aşamasından itibaren engellileri düşünerek, insan haklarına uygun, evrensel özelliği ile herkesin AVM'si olan Taurus'ta olduğu gibi.
Ülkemizdeki engelli oranı son istatistiklerde yüzde 12,19 olarak gösteriliyor. Sadece görme zorlukları nedeniyle sürücü belgesi alamayan 5 milyon kişi de hesap edildiğinde engellilerin sayısı daha da artıyor. Ülkedeki gelişime paralel olarak engelli vatandaşlar için her geçen yıl yeni kazanımlar getirilmesine karşın, özellikle firma ve alışveriş merkezlerinin beklentileri karşılayamayan çalışmaları engellileri de harekete geçiriyor.

İnşaata başlamadan önce bu büyük kitle için alışverişi çile olmaktan kurtaracak projeler üretmeye başlayan Taurus AVM'nin de danışmanlığını yapan Bülent Kelleci'ye göre engelliler eskiden olduğu gibi her yıl 3 Aralık'ta anılan, sorunları gündeme getirilen kişiler olmak istemiyor. Hayatın her aşamasında yaşam kalitelerini artıracak önlemler istiyorlar. Devletin aldığı önlemler kadar özel sektörden de arzuladıkları adımların atılmasını bekliyorlar.

Örneğin sadece Braille alfabeli kozmetik ürün pazarladığı için fiyatı yüksek de olsa kozmetik tercihini bu ürünlerden yana kullananlar var. Yani kendilerine bir adım atanlara 2 adım gidiyorlar.

Taurus AVM'nin farkı

Engelli vatandaşların bu beklentilerini çok önceden belirleyen Taurus AVM yöneticileri, engelsiz vatandaşların da konforunu bozmadan henüz inşaat aşamasında gerekli önlemleri alarak herkesin AVM'si olacak bir projeye imza atmayı başardılar.

Taurus AVM'de çok sayıda alışveriş merkezinde olmayan detaylar ele alındı.
Bedensel engellilerin hareket kabiliyetini artıran Taurus AVM'de, engelli tuvaletlerinin büyüklüğünden, kullanım kolaylığına; otopark, asansör kullanımına kadar çok sayıda unsur engelliler için tasarlandı. Örneğin çok sayıda alışveriş merkezinde araçtan inerek kaldırılması gereken engelli otoparkı bariyeri Taurus AVM'de güvenlik noktasından alınan kumanda ile kaldırılabiliyor. Tüm asansörlerdeki tuş takımlarını tekerlekli sandalyeye uygun seviyeye indirerek AVM'ye gelen ziyaretçilere kolaylık sağlayan Taurus, kat planlarının ve mağaza yerleşimlerinin bulunduğu ekranları da tekerlekli sandalye ile gelen ziyaretçilerin rahatça kullanabilmeleri amacıyla yönü ayarlanabilir şekilde kurguladı.

Taurus AVM, görme engelli ziyaretçilerini de unutmayarak, ulaşımı kolaylaştıran sarı uyarı çizgilerine yer verdi. Asansörün rahat kullanılması için Braille alfabesiyle yazılan tuşların yerleştirildiği Taurus'ta görme engellilerin yön bulmada sıkıntı yaşamaması için de özel bir bileklik geliştirdi. Danışma noktalarından kimlik kartıyla ödünç alınan bileklikler, bluetooth özelliğiyle engellilere tek başına AVM’de hareket edebilme avantajı sağlıyor. Görme engelli ziyaretçiler için renk tanıma cihazları bulunduran Taurus'a gelen engelliler, bu cihazlar sayesinde almak istedikleri ürünün ne renk olduğunu öğrenebiliyor.

Mescidinde ise Braille alfabesiyle yazılmış Kur’an-ı Kerim bulunan, mimari ve teknik açıdan ergonomik yapısı ile keyifli ve kolay alışveriş olanağı sağlayan Taurus, işitme engelli ziyaretçileri için de kolaylık sağlıyor. Danışma noktalarında bulunan indiksiyon cihazları ise işitme engelli ziyaretçilerin AVM içerisinde kolaylıkla alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.Taurus AVM, ışıklı yangın uyarı sistemleri ile tehlike anında da engelli ziyaretçilerini korumayı amaçlıyor.

Herkesin AVM'sinde lansman bu ay

Taurus AVM Müdürü Meriç Kaptan, Türkiye'de engellileri düşünerek yapılan en kapsamlı AVM olduklarını belirterek, bu ay içinde gerçekleştirmeyi planladıkları lansman ile engelliler için üretilen tüm çözümlerin hayata geçirileceğini söyledi.

Yapım aşamasındaki detaylar nedeniyle engelliler için üretilen çözümlerin engelsiz insanların konforunu bozmayacağının altını çizen Kaptan, "Yani bu AVM, herkesin AVM'si diyebiliriz. Engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan özgürce alışveriş yapıp vakit geçirebilmelerini sağlayacağız. Aslında Taurus’u diğer AVM’lerden ayıran en büyük farkı, düşünceleri hayata geçirirken titizlikle ayrıntılara dikkat etmesi" diye konuştu.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 10/24 °C
İstanbul 16/20 °C
İzmir 14/26 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7525
EURO
6,6669
IMKB
80.549
ALTIN
227,761