Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
08 Aralık 2013
Doğanın Karı, Türkiye'nin Turizmdeki Kârı Olacak
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Turizm Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen 14. Ulusal Turizm Kongresi’ndeki tartışmalar doğanın karının Türkiye’nin kârı olacağını ortaya koydu.

Kongrede kış turizmi konulu oturumda konuşan İstanbul Üniversitesi'nden aynı zamanda TUYED üyesi olan Osman Cenk Demiroğlu, 2010 yılının kayıtlara en sıcak yaz olarak geçtiğini hatırlatarak “2010’da uzak geleceğin senaryosu olarak gösterilen 4 derece ısınma senaryosuna benzer sonuçlar tecrübe edildi. Hava ısınmasındaki bu türde bir anormalliğin tekrar etmesi Kartepe, Elmadağ, Davraz ve Saklıkent'te sorunlara yol açabilir. Ancak, Uludağ, Kartalkaya, Ilgaz, Zigana, Palandöken ve Erciyes’in önümüzdeki yıllarda küresel ısınmaya karşı dayanıklı olacağı anlaşılmıştır” dedi.

Demiroğlu, küresel iklim değişikliğinin dünya 78 ülkede 30 kayak merkezi üzerindeki etkileri araştırdıklarını söyledikten sonra şu bilgileri verdi: “Dünyada kayak merkezlerinin kar güvenirliliğini ölçmek için 100 gün kuralı uygulanıyor. Doğru hüküm vermek için 10 yıllık verilere ihtiyaç var. 2000 yılındaki 1 derecelik ısınmada kar merkezleri zarar görmedi. Sonraki yıllarda yaşanan 2 derecelik ısınma Kartepe, Elmadağ, Davraz ve Saklıkent'te sorunlar yaşanabileceğini gösterdi. Son yılların en sıcak yazı olarak kayıtlara geçen 2010 yılında uzak geleceğin senaryosu olarak gösterilen 4 derece ısınma senaryosuna benzer sonuçlar tecrübe edildi. Hava ısınmasındaki bu türde bir anormalliğin tekrar etmesi hassa olarak kabul edilen bu kayak merkezlerini strese sokabilir. Diğer kayak merkezleri ise bu soruna karşı dayanıklı bir portre çiziyor.”

Geleceğe ışık tuttuk
Kongrede 136 bildiri sunulduğunu, bunlardan 86'sının 100 bilim kurulu üyesinin değerlendirmesi sonucu kabul edildiğini belirten ERÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “Dinamik olmayan ve değişime kapalı olan her şey bir gün kaybetmek durumunda. Türkiye, klişeleşmiş turizm kültüründen, verimi ve karı düşük turizm anlayışından vazgeçmek zorundadır. Fakülte olarak modern bina yapmakla yetinmedik, geleğe ışık tutmak amacıyla birbirinden değerli bilim insanlarını davet edip görüşlerinden yararlandık” dedi.

Kış turizmi oturumunun konuşmacılarından Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, ATC'ye (Austrian Tourism Consultants) yaptırılan master plan kapsamında 5 bine yakın yeni iş imkânı 5 bin yeni yatak kapasitesi yaratılacağını, Kayseri'nin ekonomisine de 100 Avro doğrudan 100 milyon Avro dolaylı gelir elde edileceğini belirtti.

Arel Üniversitesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Aslı Albayrak kış turizmine ağırlıklı olarak 38-47 yaş grubuna mensup turistlerin katıldığını belirterek, “Bunlar farklı bir ortamda kendileri için yeni ve değişik faaliyetlere katılabilmek amacıyla kış turizmine katılıyor. Çeşitli broşür ve kitapçıklar hazırlanarak bu talebin karşılanması gerekir” diye konuştu. Balıkesir Üniversitesi'nden Seydi Ahmet Çetin, kış turizminin kırsal turizmin bir alt çeşidi olduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl kum-güneş-deniz üçlüsünde bir yaz turizmi geliştiyse, şimdi kış turizmi, av turizmi ve dağ turizmi alanlarında da üçlü bir kombinasyon oluşturulmalı. Bu alanlarda ekonomik katkının yanı sıra, doğalı, doğayı koruyan girişimler özendirilip teşvik edilmeli.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 3/12 °C
İstanbul 9/16 °C
İzmir 11/21 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,1200
EURO
9,6929
IMKB
80.549
ALTIN
455,856