Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
09 Ocak 2014
UMSMİB Gıda Güvenliği Toplantısı Düzenledi
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türk Gıda Sanayi konulu seminer düzenledi.

UİB’de gerçekleştirilen eğitim programında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ö. Utku Çopur, güvenilir gıda üretimine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Eğitimde birçok başlıkta sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Ö. Utku Çopur, katılımcılara yönelik “Gıda güvenliği yönetim sistemini uygulamak isteyenlere bu eğitimlerle balık tutmayı öğretiyorum” dedi.

Prof. Dr. Ö. Utku ÇOPUR toplantıda, Türk Gıda Sanayine genel bir bakış, Gıda Güvenliği kavramının tanımı ve ülkemizdeki durumu, gıda güvenliği sistemlerinin kurulmasının gerekliliği ve izlenebilirlik, AB gıda güvenliği anlayışı ve ülkemiz için çözüm önerileri, HACCP sisteminin gıda sektöründeki önemi ve sağladığı avantajlar, HACCP sisteminin prensipleri, kurulum aşamaları ve tehlike-risk analizinin örneklerle açıklanması konularıyla ilgili geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.
Sosyolojik ve ekonomik açıdan stratejik bir role sahip olduğunu söylediği gıda sektöründe gıda güvenliği konusunun önemine değinen Çopur, “Gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumların tümünde, gıdaya ilişkin hizmetler devletin bireylere sunduğu temel hizmetler kapsamında kabul edilmektedir. AB ülkeleri ile kıyaslandığında; Türkiye'nin nüfus ve yüzölçümü bakımından büyük bir ülke olması, sıcak iklim kuşağında yer alması, özellikle küçük çaplı üretim yapan kayıt ve kontrol dışı gıda işletmelerinin sayısının fazlalığı, gıda kontrol hizmetlerinin yetersiz oluşu, toplumumuzda riskli sayılabilecek gıda tüketim alışkanlıklarının olması ve sosyoekonomik yapıdaki yetersizlik gıda güvenliğini etkileyen olumsuzluklar arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Türkiye’de insan sağlığını tehdit edecek gıdalar piyasaya sürüldüğünü belirten Çopur, tarım-sanayi entegrasyonu yeterli seviyede sağlanamadığını, yeterli miktar ve kalitede, düzenli olarak hammadde bulamadığını vurguladı. Kalitenin güvenli gıda üretiminde önemli bir faktör olduğunu söyleyen Çopur, “Ülkemiz gelir dağılımına bakılacak olursa yaşanan dengesizlikler, alım gücünün düşük olması, gıdalar arasında risk grubuna giren ürünlerin tüketimine olan yatkınlık, halkın kişisel hijyen bilinci konusundaki eksikliği bunun dışında gıda güvenliği konusundaki bilgilerin yetersiz düzeyde olması, var olan toplumsal sorunlardır” dedi.

Tespit edilen sorunlara yönelik çeşitli çözüm önerilerinde bulunan Çopur, öncelikle kayıt dışı işletmeleri kayıtlı hale getirecek ve kontrol altına alacak önlemlerin alınması ve tüketiciye güvenli gıda temini için kontrol ve denetim çalışmalarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 7/21 °C
İstanbul 14/20 °C
İzmir 14/23 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7332
EURO
6,5830
IMKB
80.549
ALTIN
227,113