Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
11 Ocak 2014
Çizgi Romanın Tahtına Çizgi Masal Talip
Ders çalışmanın önünde bir engel olarak görülen çizgi romanlar çizgi masal formatında eğitimin hizmetinde. Çizgi masalların faydalı olabilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri sizin için derledik.

Yayıncılık sektöründe farklı bir yere sahip çizgi romanın yanına çizgi masal isminde yeni bir kategori geliyor. İlkokul düzeyindeki çocuklar için hazırlanan ve çizgi roman tekniğinin masallarda yaşaması olarak nitelenebilecek bu kategori çocuk yayıncılığında yer almaya devam ediyor. Çizgi karakterlerin süper güçleri yerlerini erdem eğitimine bırakıyor. Çizgi roman dünyasının fazla dikkat etmediği hususlar çizgi masalda olmazsa olmaz şartlar arasında yer alıyor. Küçük yaştaki çocuklara okuma sevgisi ve değerler eğitimi veren çizgi masallar yayın dünyasında hak ettiği yer almaya başlıyor.

Yeni rol modeller: Çizgi masal kahramanları
Çizgi masallardan yararlanma konusunda özellikle öğrencilere okuma alışkanlığı edindirme ve okuma hızlarını artırma konusunda, çeşitli toplumsal ve evrensel değerleri kavratmada yararlanıldığı biliniyor. Çizgi masalı daha aktif bir şekilde eğitim öğretim süreçlerine dahil edebiliriz. Çizgi masallarda en önemli hedef, bilgiye ve güzel örneklere ulaşamayan çocukların, öğretici, rol model olabilecek çizgi masallarla karşılaşması.

Çizgi masallarda bunlara dikkat!
Zambak Kültür Kitapları Yayın Yönetmeni Mehmet Azim çizgi masallarda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:
• Öğrencilerin özellikle okuma yazmayı yeni öğrendikleri ilk sınıflarda çizgi roman okumaktan hoşlanıyor. Hazırlanan eserlerin çocukların ruh, hayal ve gelişim dünyalarına uygun olmalı.
• Her çocuğun yetişmesi, özen ister, hassasiyet ister. Çocuk kitabını, çizgi masalı hazırlamak da özen ister. Bunun için alanında deneyimli bir yayınevini tercih etmek gerekiyor.
• Yayınlar, çocuğun ruh dünyasını besleyen, yiyecekler gibidir. Bu gıdaların yaşa uygun olması, gerekli vitaminleri vermesi elbette önemlidir. Çizimlerin ve senaryonun güzel olması kadar çocuk gelişimine uygun da olması gerekir.
• Başarılı bir çizgi masal için usta çizer ve başarılı yazarın bir araya getirmeyi zorunlu kılıyor. Ekibi pedagogla desteklemek de şart.
• Çizgi masallarda resmin yanı sıra metnin dili, anlatımı da önem kazanıyor. Diliyle, kültürüyle, hayata bakışıyla bir insan inşa ettiğimizi düşünebiliriz. Bunun için temellerin iyi atılması ve şuuraltına olumlu mesajların sunulması, pozitif fotoğrafların yerleştirilmesi önemlidir.
• Çizgi masal kahramanları süper güçlere sahip olmak yerine günlük problemleri çözmede yardımcı olmalıdır. Bu sayede eğlenirken öğretim yapmak mümkün olacaktır.
• Sıkıntılarla beraber her problemi bir fırsata çevirmesini bilen çizgi masal kahramanları çocukların önüne gerçekçi rol modeller sunmayı amaçlamalıdır.
• Çizgi masal senaryo ve çizimlerinde olumlu mizah ve hayata tutunmayı sağlayan macera anlayışı öne çıkıyor.
• Çizgi masalı, diğer çocuk kitaplarından ayıran özelliklerden biri de yazının azlığı ve resimle oluşturduğu zengin bütünlüktür. Yazıları uzun tutmak çizgi masalların akıcılığını zedeleyebilir.
• Dil üzerindeki hassasiyet ve çocuğun seviyesine uygunluk konusunda burada da titiz bir yaklaşımdan söz etmek gerekiyor. Diyaloglar, çizgi masalın en zengin yönlerinden biridir. Dil edebi özellik ve sanat değeri taşıyor. Çocukların bu eserlerde kazanacağı kelime haznesini hayata taşıyacaklarını gözden uzak tutmamak gerekir.

Çizgi masala yeni soluk: Bilibili ve Patipati
Zambak Yayınları’nın çizgi masallarında yer alan Bilibili ve Patipati karakterleri, çizgi masalın güncel örnekleri arasında yer alıyor. Bu ikili eğitimde yararlanmak amacıyla oluşturulmuş. Görseli fazla olan çalışmaların, bazı okuyucular üzerinde daha fazla etkili olduğu biliniyor. Diğer bir deyişle çizgi masallarda görsel okumadan bahsedebiliriz. Çizgi masal, okuma alışkanlığının edinilmesinde de köprü vazifesi görebiliyor. Çizgi masallarda kaybolan değerleri ikame etmeyi amaçlayan Bilibili ve Patipati büyükleri ziyaret etmek, muhtaçlara yardım etmek, canlıları koruyup gözetmek, sevgi, saygı, merhamet, hoşgörü, vatan sevgisi gibi değerlere yer veriyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -3/6 °C
İstanbul 5/14 °C
İzmir 7/16 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7934
EURO
6,4158
IMKB
80.549
ALTIN
272,904