Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
16 Ocak 2014
Kanatlı İhracatı 2013'te Milyar Doları Geçti
2012 yılında 893 milyon 815 bin 306 dolar olarak gerçekleşen kanatlı ürünleri sektörünün ihracatı geçen yıl yüzde 15.57 artarak 1 milyar 32 milyon 993 bin 935 dolara yükseldi.

Kanatlı Tanıtım Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yıl, kanatlı Etlerinde 7 yeni ülke Yumurta’da ise 8 yeni ülke pazarı açan kanatlı ürünleri sektörü, dünyadaki global fiyat düşüşlerine rağmen birim satış fiyatını da yükseltmeyi başardı. Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Şahin Aydemir tarafından yapılan açıklamaya göre, kanatlı etlerinde 2012 yılında 529 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat 2013 yılında yüzde beyaz ette 15.1 artarak 52 ayrı ülkeye 609 Milyon dolara ulaştı. 2012 yılında 311 milyon dolar olan yumurta ihracatı ise geçen yıl yüzde 15.7 artışla 406 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yumurta ihracatında ulaşılan ülke sayısı ise 25 oldu.

Kanatlı Etleri Pazarında özellikle Körfez Ülkeleri ve Ortadoğu’ya ihracatımız bir önceki yıllara göre artarken, Arnavutluk, Bangladeş, Gine Bissau, Güney Kore, Lübnan, Yemen ilk kez 2013 yılında Türk Pilici ile tanıştı. Yumurta ürünlerinde ise ülkemiz yine Körfez ülkelerine ihracını arttırırken Bahreyn, Cibitu, Gambiya, Katar, Liberya, Sierra Leona, Sudan ve Ürdün’ü yeni pazarlarına ekledi. Kanatlı Etlerinde 2012 yılında toplam ihracat içinde yüzde 68 oranında paya sahip olan Irak’ta tüketim artmaya devam ederken toplam Kanatlı Etleri ihracat içindeki payı 2013 yılında yüzde 70 olarak gerçekleşmiştir. Yumurta Ürünlerinde ise 2012 yılında toplam ihracat içindeki payı yüzde 91 olarak gerçekleşirken 2013 yılında bu oran yüzde 85 olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemiz Kanatlı Ürünleri sektörü son yıllarda özellikle 2008 yılından sonra ihracatta çok önemli mesafeler kaydetmiştir. Kanatlı etlerinde ülkemizde gerçekleştirilen toplam üretimin yüzde 19’u yumurta Ürünlerinde ise yüzde 26’sı ihraç edilmektedir. 2014 yılında başta Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri olmak üzere bu yıl içinde ihracatın önündeki teknik engellerin kalkacağı Japonya ve Çin ihracatımız için hedef pazarlar durumundadır.

Ülkemizde kişi başı tüketimlerde Kanatlı Etlerinde 21 Kg/Yıl civarlarına ulaşmış ve yumurtada da 207 Adet/Yıl (İhracat düşüldüğüne bu rakamın 150 Adet/Yıl olduğu tahmin edilmektedir) oranlarına çıkmış olması sektörün iç tüketime dayalı büyüme ivmesinin geçmiş yıllarda olduğu gibi büyümeye devam edeceği düşünülmektedir. Ülkemiz kanatlı ürünleri sektörü son 10 yıldır olduğu gibi, gelecekte de büyüyerek gelişecek ve ihracatı da aynı oranda artacaktır. 2023 yılı hedefleri arasında sektöre öngörülen 1 milyar dolar ihracat hedefini 2013 yılında yakalamayı başaran sektörün 2014 hedefi ise 1.2 milyar dolar olarak öngörülmüştür.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -4/10 °C
İstanbul 2/11 °C
İzmir 3/14 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0428
EURO
6,5497
IMKB
80.549
ALTIN
307,951