Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
16 Ocak 2014
Spor Yaparken Göz Sağlığınıza Dikkat
Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal, spor yaparken göz sağlığının tehdit altında olabileceğini söyledi.

Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) 9 – 12 Ocak 2014 tarihleri arasında Antalya’da düzenlediği seminerde Sporcu Göz Sağlığı konulu bir konuşmayla yer aldı. Oturum başkanlığını Haldun Domaç’ın yaptığı seminerde Op. Dr. Ünal’a Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçimiz Nazmi Avluca ve Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Ayhan Akbin eşlik ederek sporcularda göz sağlığına dikkat çektiler.

Spor yaparken göz sağlığının tehdit altında olabileceğinin pek akla gelen bir durum olmadığını hatırlatan Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal, genellikle boksörlerin göz sağlığının risk altında olduğu düşünülse de aslında bu riskin her sporcu için geçerli olduğunu söyledi. Op. Dr. Ünal bir futbolcunun kafa topuna çıkmasının gözünde yarattığı travmanın, yumruk yiyen bir boksörün aldığı darbeye eş değer olabileceğine dikkat çekti.

Retina yırtığı riskine dikkat!

Gözün bir oda, retina tabakasının da duvar kâğıdı olarak düşünülebileceğini belirten Op. Dr. Ünal şöyle devam etti: “Bu odanın içi vitreus jeli ile doludur. Sağlıklı bir gözde vitreusun retina tabakasına yaslı ancak yapışık olmaması kişinin her türlü hareketinden retinanın etkilenmesini önleyen mükemmel bir koruma mekanizmasıdır. Ancak retinada meydana gelebilecek incelme gibi bazı yapısal değişiklikler vitreusun retinaya yapışmasına yol açabilir.”

Bu durumun retina dejenerasyonu olarak adlandırıldığını söyleyen Op. Dr. Ünal, yaralanmayla sonuçlanmayan çarpışma, zıplama, ağır kaldırma gibi her türlü günlük ve sportif aktivitenin retina üzerine dolaylı mekanik etki yaratarak retina yırtığı riski oluşturduğunu belirtti. Yırtığın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Ünal şunları ifade etti: “Tedavi edilmezse duvar kâğıdına benzetilen retina tabakası yerinden sökülür. Retinanın bulunduğu plandan ayrılmasıyla retina dekolmanı ve görme kaybı gelişir.”

Görme probleminizin olmaması, göz sağlığınızın kusursuz olduğu anlamına gelmez!

Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal, “Retinada yırtık oluşan yaşlı hastalar, uçuşma ya da ışık çakması şikâyetleriyle bize başvururken; genç hastalar, vitreusun sağlıklı jel formu nedeniyle hiçbir uçuşma ya da ışık çakması hissetmeyebilirler. Retina yerinde oldukça canlılığını koruyan nörolojik bir dokudur ve retina dekolmanı teşhisi konulan hastanın vakit kaybetmeden ameliyat edilmesi gerekir” dedi.

Damlalı göz dibi muayenesi nedir?

Retina dejenerasyonunun göz dibi muayenesiyle teşhis edildiğini söyleyen Op. Dr. Ünal, gözün ön kısmını oluşturan kornea tabakasının pencere görevi yapması sayesinde, sadece damla damlatılıp yarım saat bekletilerek retina tabakasının tamamını detaylı olarak muayene etmeyi mümkün kıldığını belirtti. Op. Dr. Ünal, göz dibi muayenesinin retinada sorun olup olmadığını, varsa ne aşamada olduğunu ortaya çıkardığını ve oluşacak görme kaybına erken müdahale ile önlem alma şansı sağladığını vurguladı.

Çözüm: Argon Lazer Fotokoagülasyon Tedavisi.
Retina dejenerasyonu teşhisi konan hastalara argon lazer fotokoagülasyon tedavisi uygulandığını aktaran Op. Dr. Ünal, ayaktan uygulanan bu tedavi sonrası kişinin aynı gün hayatına devam edebildiğini ifade etti. Op. Dr. Ünal, tedavi gören hastanın lezyon tipine ve kişiye göre, lazerin koruyucu etkisi tamamlanana kadar hekimin önereceği süre boyunca aktivite kısıtlaması ve ağır kaldırma yasağının gerekebileceğini söyledi.

Farkındalık ve bilinçlenme çok önemli!

Op. Dr. Ünal, düzenli ağır fiziksel aktivite yapan sporcuları göz sağlığı konusunda bilgilendirmenin ve kamuoyunda farkındalık yaratmanın retina sağlığının öneminin anlaşılmasında ilk adım olduğuna vurgu yaptı. Bireysel ya da takım oyuncusu, çocuk ya da yetişkin, lisanslı ya da lisanssız bütün sporcular için periyodik retina taramasının kardiyoloji muayenesi kadar önemli olduğunu söyledi. Op. Dr. Ünal muayene sayesinde maddi ve manevi daha sıkıntılı retina tedavilerine ihtiyaç duyulmadan gerekli tedbirlerin alınabileceğini belirtti.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 4/9 °C
İstanbul 10/15 °C
İzmir 9/13 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,2873
EURO
6,0224
IMKB
80.549
ALTIN
212,456