Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
26 Ocak 2014
Peugeot 308'le Yepyeni Sürüş Keyfi
Peugeot’nun tasarımcı ve mühendisleri, yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladılar.

Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) sayesinde, Yeni Peugeot 308’e kompakt boyutlar (4,25 m) ve hafifletilmiş bir ağırlık (-140 kg) kazandırıldı.

Yalın bir iç mekan ve PEUGEOT i-Cockpit adı verilen yenilikçi bir kokpit seçimiyle, yepyeni bir sürüş keyfi vaad ediyor.

Son derece iddialı bir teknik şartnamenin ürünü olan yüksek kalite seviyesi, bir yandan Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisini somutlaştırırken, aracı en iyiler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.
Yeni Peugeot 308 Şubat ayı başından itibaren 49 bin 400 TL’den başlayan fiyatlar ile Türkiye pazarına sunuluyor.

Avrupa’da Hatchback’lerin hakim olduğu bir pazar

Yeni Peugeot 308, rekabetin son derece yoğun olduğu Avrupa pazarında satışların 1/3’ünü temsil eden stratejik C segmentinde yer alıyor. Bu segmentte hatchback modeller SUV/CUV (26%) ve tek hacimlilerin (16%) açık ara önünde, segment payı en yüksek gövde tipi (%43) olarak dikkat çekiyor.
Bu segmentin müşterileri hatchback tasarıma bağlılar ve teknoloiji ile ekolojiye karşı duyarlılar. Kaçamaklar yapmayı, keyifli anlar yaşamayı seviyorlar ve yüksek kaliteyi arıyorlar.

Yeni Peugeot 308, yeni müşteriler fethetmek için, tasarım, sürüş deneyimi, verimlilik ve kalite olarak özetlenebilecek 4 kilit temaya dayanan tasarımıyla güçlü ve farklı bir alternatif olarak konumlanıyor.

Özgün bir tasarım

Müşteri beklentileriyle uyumlu kompakt ve hafif bir hatchback

Yeni Peugeot 308’in verimliliği akılcı bir hafifletme girişimine dayanıyor.
Araçta kompakt boyutlar ve azaltılmış bir ağırlık sunuluyor. Özellikle geniş iç oturma alanı ve sınıf lideri genişlikte bagajı hedef müşteri kitlesinin beklentileriyle uyumlu.

4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback’i. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile alçak bir model, genişliği ise 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltıldı, bu da tekerleklerin 4 köşeye atılmasına olanak veriyor. Bu boyutlar kesinlikle dinamik bir duruş sağlıyor ve geniş bir iç mekanı garanti ediyor.

35 litresi paspas altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 L su hacmi boyutunda bagaj segmentte rekor oluşturuyor.[420dm3] Alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli alanın yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Akılcı bir tasarım için 140 kg kazanç ve yenilikçi seçimler

140 kg ağırlık azalması ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en hafif otomobili oldu.
Yeni EMP2 platformu bu performansın elde edilmesine olanak verdi. Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor; bu hafifleme aşağıdaki şekilde sağlandı:
• 27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı sayesinde kazanıldı.
• 10 kg yenilikçi birleştirme prosesleri ile elde edildi.
• 33 kg optimize tasarım sayesinde elimine edildi.

Toplam 140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan gelen kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre ön çamurluklar ve kaput alüminyumdan imal edildi. Bilindiği üzere, bu teknolojik seçim genellikle lüks segmentteki modellerde görülmektedir.

Yüksek elastiklik limitli çelik, yenilikçi malzemeler kullanımı veya parçaların yeniden tanımlanması önemli ağırlık kazançları sağladı. Dünyada bir ilk olmak üzere, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığının 3 kg azaltılmasını sağladı.

Tüketimi azaltmak için ileri aerodinamik

Yeni Peugeot 308 çok üst düzey bir aerodinamikten yararlanıyor. 0,28’lik Cx ve 0,63 m² Scx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor. EMP2 platformunun kumandalı hava girişleri ve tamamen düz bir taban oluşturan kasa altı ekranları, aynen hava akış gerekliliklerinin projenin başından itibaren tasarımcılar tarafından dikkate alınması gibi, bu yüksek performansa katkıda bulunuyorlar. Ağırlık gibi aerodinamik de çevre izinin azaltılmasında kilit faktör oluşturuyor.

Rekor CO2 emisyonları sağlayan verimli ve teknolojik motor seçenekleri

Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ilâ 156 hp arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km’den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ilâ 115 hp arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km’den başlıyor.

Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen yuvarlanmaya karşı çok düşük dirençli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler yer alacak.

2014 yılında, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, segmentte rekor oluşturan emisyon ve tüketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları olmak üzere, Yeni Peugeot 308’de yepyeni teknolojiler sunulacak.

Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx’lerin %90’a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin %99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.
 

 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 14/27 °C
İstanbul 22/28 °C
İzmir 20/32 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,8790
EURO
6,5887
IMKB
80.549
ALTIN
254,429