Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
04 Şubat 2014
Kanserle Mücadelede Önce Tabuları Yıkalım
GSK, 4 Şubat Kanser Günü nedeniyle herkesi, Dünya Kanser Deklarasyonu’nu imzalamaya davet ediyor ve Tabuları Yık ve Efsaneleri Çürüt başlıklı bir kampanyaya imza atıyor.

2012 yılında dünya üzerinde 8.2 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybetti ve 32 milyon kişi bu hastalıkla yaşamaya devam ediyor. 2030 yılına gelindiğinde şu anki tahminler ışığında yeni kanser teşhisi oranının 21.4 milyona yükselmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda kanserin global ekonomik etkisi ise 8.3 triyon USD’ye ulaşacak.

Gelecek nesiller için kanseri hayatı tehdit eden bir unsur olmaktan çıkartıp, ilgili kurumları seferber ederek kanser hastalığını global ölçekte kontrol altına almayı hedefleyen Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), Dünya Kanser Deklarasyonu’nu kamuoyuna duyurdu. Politik liderlerin ve sağlık alanında faaliyet gösteren düzenleyicilerin dikkatini çekmek, kanserle mücadelede öncelikli hedeflerin altını çizmek ve 2020 yılına kadar kanserin maliyet yükünü azaltmak amacıyla yayınlanan Dünya Kanser Deklarasyonu’nda bir de imza bölümü yer alıyor.

Önümüzdeki on yıl içinde kanserde sağ kalma oranını iki katına çıkarma tutkusu taşıyan GSK, kanserle mücadeleye duyarlı olan herkesi kamuoyundaki bilinci artırmak üzere, Dünya Kanser Deklarasyonu’nu imzalamaya davet ediyor. GSK ayrıca, Dünya Kanser Deklarasyonu’nun 9 hedefinden biri olan Tabuları Yık ve Efsaneleri Çürüt başlığı altında bir kampanyaya da imza atarak, tüm kamuoyunu kanser hakkındaki gerçek bilgileri öğrenmeye davet ediyor. Konuşulmayan bir konu olarak neredeyse tabulaşan bir hastalık haline gelen kanser hakkında istatistiksel bilgilerin yanı sıra mevcut tabuların yıkılmasını vurgulayan kampanya, kanserle ilgili efsanelerin gerçek verilerle çürütülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Tabuları Yık ve Efsaneleri Çürüt

• EFSANE: Kanser hakkında konuşmamıza gerek yok!

Kanser hakkında konuşmak, erken tanı ve tedavi arayışındaki kişileri engelleyen olumsuz inanışların, tutumların ve davranışların önleyicisidir.

• EFSANE: Kanserin herhangi bir belirtisi ya da semptomu olmaz.

Aslında çoğu kanser vakasında belirtiler ve semptomlar bulunur, aynı şekilde erken teşhisin faydaları tartışılmaz durumdadır.

• EFSANE: Kanser hakkında yapabileceğim hiçbir şey yok.

Birey, topluluk ve devlet nezdinde yapılabilecek pek çok şey var. Tüm kanser hastalıklarının üçte biri önlenebilir durumdadır.

• EFSANE: Kanser tedavisi ve bakımı için sosyal güvencem yok.

Herkesin erken teşhisten önleyici sağlık çözümüne, tedaviden palyatif bakım evresine kadar tedaviye erişim hakkı bulunmaktadır.

GSK Global Onkoloji Birimi Başkanı Paolo Paoletti, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nü GSK açısından tabuları yıkmak adına önemli bir fırsat olarak görüyor ve şöyle yorumluyor: “GSK tüm dünyada, kanser gibi iletişimi kurulamayan zorlu hastalıkların konuşulması için; akademisyenler, hastalar, hekimler, ödeyici kurumlar ve sektördeki partnerleri ile işbirliği içerisinde çalışıyor. Bunu da hastalara ve topluma değer kazandıran yeni ürün ve hizmetler sunarak yapıyor. Aynı zamanda da sağlık altyapısını geliştirerek ve tedaviye erişimi kolaylaştırarak katkıda bulunuyor.”
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/9 °C
İstanbul 5/10 °C
İzmir 3/13 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0825
EURO
6,6031
IMKB
80.549
ALTIN
322,014