Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
04 Şubat 2014
UİB Üyelerine Piyasa Araştırmaları Semineri
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Uluslararası Pazar ve Piyasa Araştırmaları konulu eğitim düzenledi.

UİB Seminer Salonu’nda gerçekleşen ve Sarpaş Grup Eğitmeni Berke Sarpaş’ın verdiği eğitime, UİB'e bağlı üye firmaların temsilcileri yoğun katılım sağladı.

İhracat yapabilmek için ürüne talep olan bir dış pazar bulunması gerektiğini ifade eden Sarpaş, “Öncelikle ürününüzü pazarlayabileceğiniz ülkeleri belirleyip bu ülkeleri etraflı bir şekilde incelemelisiniz. Bu incelemenin amacı, yurt dışı pazarlarla ilgili fırsat ve kısıtlamalar ile potansiyel müşterilerinizi belirleyebilmektir. Pazar araştırmasında işletme, her türlü imkândan yararlanarak hangi ülkelerin ürünü için potansiyel bir pazar oluşturabileceğini tespit etmelidir” şeklinde konuştu.

TİCARETTE REKABET ETMEK BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDEN GEÇİYOR…
Ticaret yapmanın ve rekabet etmenin artık online sistemleri ve bilgi teknolojilerini kullanmaktan geçtiğini belirten ve önümüzdeki yıllarda web teknolojilerinin daha yoğun kullanılacağını söyleyen Berke Sarpaş, “Günümüz dünyasında internet kaynakları kullanılmadan ticaret yapılamaz haldedir. Artık bütün şirketler internet üzerinden yaklaşık 200 ülkede bulunan milyonlarca firmaya ulaşabilir, güvenlik araştırması yapabilir ve toplantı planlayarak satış gerçekleştirebilir durumdalar. İnternet üzerinden uluslararası Pazar ve piyasa araştırmalarını profesyonelce yürütmek bu devirde mümkündür” ifadelerine yer verdi.

Araştırmalar sonucu belirlenen hedef pazarın ardından pazarla ilgili detaylı çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Sarpaş, “Belirlenen hedef pazarda ürünle ilgili pazar büyüklüğü ve pazarın büyüme trendinin, piyasanın yapısının, hâlihazırda sunulan ürünlerin, fiyatlamaların ve tüketici davranışlarının çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu değerlendirmelerden sonra o pazarda size rakip olabilecek yerli ve yabancı firmaların tanınması ve tüketiciye neden sizin malınızı alması gerektiği ile ilgili ciddi bir tanıtım yapmanız gerekiyor” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 7/21 °C
İstanbul 14/20 °C
İzmir 14/23 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7332
EURO
6,5830
IMKB
80.549
ALTIN
227,113