Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
07 Şubat 2014
Genç Sürücüler Fazla Risk Alıyor
EFA tarafından yürütülen araştırmaya göre, 12 Avrupa ülkesinden 2.334 sürüş eğitmeninin yüzde 51’i, 25 yaş altı genç sürücülerinin önceki nesillere göre daha fazla yönlendirmeye ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Goodyear ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) tarafından yürütülen araştırmasına katılan eğitmenler, gençlerin kazaların potansiyel sonuçları hakkında farkındalık eksikliğinden dolayı araçları risk alarak sürdüğünü belirtiyor. Avrupa çapında, diğer yaş grubuna göre genç sürücülerin dahil olduğu kaza sayısı iki kat daha fazla olduğu görülüyor.

Sürüş eğitmenlerine göre, Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün en büyük nedeni (%65 oranla) kazaların olası sonuçları hakkında farkındalık eksikliği olarak öne çıkıyor. Eğitmenler gençlerin tehlikeli araç kullanmalarındaki sebepler arasında deneyimsizlik, cep telefonlarının dikkat dağıtıcı etkileri, alkol kullanımı, ölümsüzlük duygusu, yüksek sesle müziğin dikkat dağıtıcı etkisi ve güvensiz sürüş pop-kültürünün yüceltilmesini sıralıyor. Cep telefonlarının neden olduğu dikkat dağıtıcı etkiler Avrupa'da yüzde 50 oranına sahipken, Türkiye’de bu oran yüzde 77.

Araştırma sonuçlarına göre acemi sürücüler kendi risk alma kapasitesinin farkında değil. Goodyear’ın 2012 yılında genç ve tecrübesiz sürücüler arasında yaptırdığı araştırma; gençlerin üçte ikisinin hız sınırını aştığını ve yüzde 39’unun trafik sinyalleri veya işaretlerine uymadığını ortaya koymuştu.

Yol güvenliği eğitimi şart !

Sürüş eğitmenleri yüzde 65’ine göre Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün başlıca nedenleri arasında kazaların potansiyel sonuçları konusunda farkındalık eksikliği yer alıyor. Eğitmenlerin yüzde 65’i araç içinde ve yolda her zamankinden daha fazla dikkat dağıtıcı etmen olması sebebiyle, bugünün genç sürücülerinin (18-25 yaş) daha fazla yol güvenliği eğitimine ihtiyacı olduğuna inanıyor. Eğitmenlerin yüzde 63’ü genç ve acemi sürücülerin önceki nesle göre daha tehlikeli araba kullanmasının ardındaki sebeplerin yoğun hayat koşulları ve sabırsız bir toplumda büyümek olduğunu ifade ediyor.

Avrupa sürüş eğitmenlerinin yüzde 29’u bugünün genç acemi sürücülerinin önceki nesillere göre eğitim sırasında alınan tavsiyelere uyma konusunda daha az dikkatli olduğuna inanıyorlar. Eğitmenlerin yüzde 29’u bugünün genç sürücülerinin sürüş derslerine hiç değer vermediğini düşünüyor.

Araştırma bulgularını değerlendiren Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, "Yol güvenliği konusunda gençleri, hayat boyu sergileyecekleri beceriler ile donatmak için, sürüş eğitmenlerinin, sektör liderlerinin ve siyasetçilerin genç neslin yol güvenliği tutumunu ve gerçek yol koşullarında karşı karşıya gelecekleri dikkat dağıtıcı etmenleri anlaması önemlidir. Goodyear ve EFA’nın birlikte yürüttüğü bu araştırma, eğitim ve uygulamanın önemini genç sürücülere aşılamak için daha fazla şey yapılabileceğini göstermektedir" şeklinde konuştu.

Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu Başkanı John Lepine ise, "Bu çalışma, eğitmenlerin gençlere, sürüş becerisinden daha fazlasını öğretmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. En kaliteli sürüş eğitimi; gençlerin dikkat dağıtan unsurlar ile başa çıkmasına, ciddi yol güvenliği önlemleri almasına, güvenli sürüş davranışları geliştirmesine yardımcı olmalıdır” dedi.

Tehlikeli araç kullanımının temel nedenleri

Avrupa çapında, diğer yaş grubuna göre genç sürücülerin dahil olduğu kaza sayısı iki kat daha fazladır. Sürüş eğitmenlerine göre, Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün temel nedenleri:

- Acemi sürücülerin kazaların olası sonuçları hakkında farkındalık eksikliği (%65)
- Deneyimsizlik (%62)
- Cep telefonlarının dikkat dağıtıcı etkileri (%50)
- Uyuşturucu ve alkol kullanımı (%49)
- Ölümsüzlük duygusu (%51)
- Yüksek sesle müziğin dikkat dağıtıcı etkileri (%21)
- Güvensiz sürüş, pop-kültürünün yüceltilmesi (%33)

Cep telefonlarının neden olduğu dikkat dağıtıcı etkiler Avrupa'da yüzde 50 oranına sahipken, Türkiye’de bu oran yüzde 77’dir.

Polonya'daki eğitmenlerin dörtte üçü (%73) yaşıt arkadaş baskısının gençler arasında tehlikeli sürüşün en büyük nedeni olduğunu ifade ederken, Fransız eğitmenlerin yüzde 85’i dikkatsiz sürüşe en fazla neden olanın alkol kullanımı olduğunu söylemektedir.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 10/23 °C
İstanbul 14/21 °C
İzmir 13/26 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,6626
EURO
6,5275
IMKB
80.549
ALTIN
222,078