Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
07 Şubat 2014
Genç Sürücüler Fazla Risk Alıyor
EFA tarafından yürütülen araştırmaya göre, 12 Avrupa ülkesinden 2.334 sürüş eğitmeninin yüzde 51’i, 25 yaş altı genç sürücülerinin önceki nesillere göre daha fazla yönlendirmeye ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Goodyear ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) tarafından yürütülen araştırmasına katılan eğitmenler, gençlerin kazaların potansiyel sonuçları hakkında farkındalık eksikliğinden dolayı araçları risk alarak sürdüğünü belirtiyor. Avrupa çapında, diğer yaş grubuna göre genç sürücülerin dahil olduğu kaza sayısı iki kat daha fazla olduğu görülüyor.

Sürüş eğitmenlerine göre, Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün en büyük nedeni (%65 oranla) kazaların olası sonuçları hakkında farkındalık eksikliği olarak öne çıkıyor. Eğitmenler gençlerin tehlikeli araç kullanmalarındaki sebepler arasında deneyimsizlik, cep telefonlarının dikkat dağıtıcı etkileri, alkol kullanımı, ölümsüzlük duygusu, yüksek sesle müziğin dikkat dağıtıcı etkisi ve güvensiz sürüş pop-kültürünün yüceltilmesini sıralıyor. Cep telefonlarının neden olduğu dikkat dağıtıcı etkiler Avrupa'da yüzde 50 oranına sahipken, Türkiye’de bu oran yüzde 77.

Araştırma sonuçlarına göre acemi sürücüler kendi risk alma kapasitesinin farkında değil. Goodyear’ın 2012 yılında genç ve tecrübesiz sürücüler arasında yaptırdığı araştırma; gençlerin üçte ikisinin hız sınırını aştığını ve yüzde 39’unun trafik sinyalleri veya işaretlerine uymadığını ortaya koymuştu.

Yol güvenliği eğitimi şart !

Sürüş eğitmenleri yüzde 65’ine göre Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün başlıca nedenleri arasında kazaların potansiyel sonuçları konusunda farkındalık eksikliği yer alıyor. Eğitmenlerin yüzde 65’i araç içinde ve yolda her zamankinden daha fazla dikkat dağıtıcı etmen olması sebebiyle, bugünün genç sürücülerinin (18-25 yaş) daha fazla yol güvenliği eğitimine ihtiyacı olduğuna inanıyor. Eğitmenlerin yüzde 63’ü genç ve acemi sürücülerin önceki nesle göre daha tehlikeli araba kullanmasının ardındaki sebeplerin yoğun hayat koşulları ve sabırsız bir toplumda büyümek olduğunu ifade ediyor.

Avrupa sürüş eğitmenlerinin yüzde 29’u bugünün genç acemi sürücülerinin önceki nesillere göre eğitim sırasında alınan tavsiyelere uyma konusunda daha az dikkatli olduğuna inanıyorlar. Eğitmenlerin yüzde 29’u bugünün genç sürücülerinin sürüş derslerine hiç değer vermediğini düşünüyor.

Araştırma bulgularını değerlendiren Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, "Yol güvenliği konusunda gençleri, hayat boyu sergileyecekleri beceriler ile donatmak için, sürüş eğitmenlerinin, sektör liderlerinin ve siyasetçilerin genç neslin yol güvenliği tutumunu ve gerçek yol koşullarında karşı karşıya gelecekleri dikkat dağıtıcı etmenleri anlaması önemlidir. Goodyear ve EFA’nın birlikte yürüttüğü bu araştırma, eğitim ve uygulamanın önemini genç sürücülere aşılamak için daha fazla şey yapılabileceğini göstermektedir" şeklinde konuştu.

Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu Başkanı John Lepine ise, "Bu çalışma, eğitmenlerin gençlere, sürüş becerisinden daha fazlasını öğretmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. En kaliteli sürüş eğitimi; gençlerin dikkat dağıtan unsurlar ile başa çıkmasına, ciddi yol güvenliği önlemleri almasına, güvenli sürüş davranışları geliştirmesine yardımcı olmalıdır” dedi.

Tehlikeli araç kullanımının temel nedenleri

Avrupa çapında, diğer yaş grubuna göre genç sürücülerin dahil olduğu kaza sayısı iki kat daha fazladır. Sürüş eğitmenlerine göre, Avrupalı gençler arasında tehlikeli sürüşün temel nedenleri:

- Acemi sürücülerin kazaların olası sonuçları hakkında farkındalık eksikliği (%65)
- Deneyimsizlik (%62)
- Cep telefonlarının dikkat dağıtıcı etkileri (%50)
- Uyuşturucu ve alkol kullanımı (%49)
- Ölümsüzlük duygusu (%51)
- Yüksek sesle müziğin dikkat dağıtıcı etkileri (%21)
- Güvensiz sürüş, pop-kültürünün yüceltilmesi (%33)

Cep telefonlarının neden olduğu dikkat dağıtıcı etkiler Avrupa'da yüzde 50 oranına sahipken, Türkiye’de bu oran yüzde 77’dir.

Polonya'daki eğitmenlerin dörtte üçü (%73) yaşıt arkadaş baskısının gençler arasında tehlikeli sürüşün en büyük nedeni olduğunu ifade ederken, Fransız eğitmenlerin yüzde 85’i dikkatsiz sürüşe en fazla neden olanın alkol kullanımı olduğunu söylemektedir.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 16/34 °C
İstanbul 22/29 °C
İzmir 20/34 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,9718
EURO
8,1794
IMKB
80.549
ALTIN
442,516