Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
07 Şubat 2014
Sağlıklı Ara Öğün İçin Süt İçirin
Uzmanlar, çocukların günde 2 bardak tüketmeleri gereken sütün 1 bardağını, zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri okulda ara öğün olarak tüketmelerini öneriyor.

Süt tüketiminin her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bir gereklilik olduğunu vurgulayan uzmanlar, sütün özellikle çocuklar açısından özel bir önemi olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, zamanlarının büyük bölümünü okullarda geçiren çocukların, günlük süt tüketimlerinin bir bölümünü karşılamak için ara öğün olarak süt içebilmelerinin sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemine dikkat çekiyor. İnanç, “Okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişme döneminde olması nedeniyle süt, çocukların artan besin gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılıyor. Süt kemiklerin yapı taşı kalsiyum için en önemli kaynak olduğu için özellikle 5 - 12 ve 13 - 17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif ilişki bulunuyor. Ayrıca düzenli içilen süt çocukların gün boyunca enerjilerini korumalarını sağlarken, soyut düşünce yeteneklerini, problem çözme becerilerini de artırarak okul başarısını yükseltiyor” dedi.

Düzenli olarak içilen sütün ileri yaşlarda süt içme alışkanlığı kazandırmasındaki etkisine de değinen İnanç, “Çin’de çocuk obezite oranının hızla artması sebebiyle yapılan bir araştırma, çocuklardaki beslenme alışkanlığının evde olduğu kadar okulda da kazandırılabileceğini göstermiş, öğretmenlerin okul çağındaki öğrencilerin süt tüketim alışkanlıklarını kazandırmada çok önemli bir rol üstlendiklerini ortaya koymuştur. Çocuğun gelişiminde sağlıklı bir beslenme biçimi yaratmak son derece önem kazanmaktadır. Böyle bir yaklaşımdan uzak yetişen çocuk ileri yaşlarda sağlıksız beslenme davranışları sergileyebilmektedir” şeklinde sözlerine devam etti.

İnanç, tüketilecek olan sütün güvenli ve sağlıklı olan ambalajlı süt olmasının önemini vurgularken, açık süt tüketimi ile sağlığa zararlı birçok bakterinin vücuda alınabileceğine de dikkat çekiyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/18 °C
İstanbul 11/21 °C
İzmir 12/24 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,7403
EURO
6,3404
IMKB
80.549
ALTIN
270,975