Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
07 Şubat 2014
Sağlıklı Ara Öğün İçin Süt İçirin
Uzmanlar, çocukların günde 2 bardak tüketmeleri gereken sütün 1 bardağını, zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri okulda ara öğün olarak tüketmelerini öneriyor.

Süt tüketiminin her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bir gereklilik olduğunu vurgulayan uzmanlar, sütün özellikle çocuklar açısından özel bir önemi olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, zamanlarının büyük bölümünü okullarda geçiren çocukların, günlük süt tüketimlerinin bir bölümünü karşılamak için ara öğün olarak süt içebilmelerinin sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, çocukluk yıllarında içilen sütün zihinsel ve fiziksel gelişim açısından önemine dikkat çekiyor. İnanç, “Okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişme döneminde olması nedeniyle süt, çocukların artan besin gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılıyor. Süt kemiklerin yapı taşı kalsiyum için en önemli kaynak olduğu için özellikle 5 - 12 ve 13 - 17 yaşları arasında tüketilen süt miktarı ile boy uzunluğu arasında pozitif ilişki bulunuyor. Ayrıca düzenli içilen süt çocukların gün boyunca enerjilerini korumalarını sağlarken, soyut düşünce yeteneklerini, problem çözme becerilerini de artırarak okul başarısını yükseltiyor” dedi.

Düzenli olarak içilen sütün ileri yaşlarda süt içme alışkanlığı kazandırmasındaki etkisine de değinen İnanç, “Çin’de çocuk obezite oranının hızla artması sebebiyle yapılan bir araştırma, çocuklardaki beslenme alışkanlığının evde olduğu kadar okulda da kazandırılabileceğini göstermiş, öğretmenlerin okul çağındaki öğrencilerin süt tüketim alışkanlıklarını kazandırmada çok önemli bir rol üstlendiklerini ortaya koymuştur. Çocuğun gelişiminde sağlıklı bir beslenme biçimi yaratmak son derece önem kazanmaktadır. Böyle bir yaklaşımdan uzak yetişen çocuk ileri yaşlarda sağlıksız beslenme davranışları sergileyebilmektedir” şeklinde sözlerine devam etti.

İnanç, tüketilecek olan sütün güvenli ve sağlıklı olan ambalajlı süt olmasının önemini vurgularken, açık süt tüketimi ile sağlığa zararlı birçok bakterinin vücuda alınabileceğine de dikkat çekiyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/9 °C
İstanbul 9/11 °C
İzmir 6/16 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,4738
EURO
6,1921
IMKB
80.549
ALTIN
212,223