Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
21 Şubat 2014
Hızlı Prototipleme Merkezi Hizmete Girdi
Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracata kilitlenen ihracatçılar, lise düzeyinde tasarımcı yetiştiren okulun ardından hayata geçirdikleri Hızlı Prototipleme Merkezi projesi ile yüksek katma değerli üretime destek olacak…

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET) koordinatörlüğünü yaptığı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) ortak olduğu, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) destekli Hızlı Prototipleme Merkezi Kurulumu projesinde sona gelindi ve merkezin açılışı Dış Ticaret Kompleksi’ndeki törenle gerçekleştirildi.

Açılışa, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki katıldı.

Elektrik-elektronik, metal ve plastikten mamul ürünler sektörlerindeki üreticilerin küresel rekabet güçlerini artırmak amacıyla geçtiğimiz Ağustos ayında hayata geçirilen “Hızlı Prototipleme Merkezi” ihracatçılara, sektör uzmanlarına, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine ürünlerine prototiplerini oluşturma imkânı veriyor. İMMİB Erkan Avcı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile ihracatçının tasarımcı ihtiyacını meslek lisesi seviyesinde çözerek önemli bir adım atan ihracatçılar katma değerli üretimin önemli bir ayağını oluşturan hızlı prototiplemeye el attı. Yeni kurulan bu merkez sayesinde ihracatçılar, maliyetleri üzerinde baskı oluşturan büyük bir yükten kurtulurken, potansiyeli yüksek ürünlerinin pazara girişi de hızlanacak.

Proje kapsamında oluşturulan ekip öncülüğünde Mart ve Nisan aylarını kapsayan süreçte tasarım ve mühendislik öğrencilerine yönelik 6 çalışma grubu düzenlenecek. Ana teması prototipleme süreci olan bu workshoplarda medikal aletler, el aletleri, ambalaj ve genel olmak üzere konular ele alınacak. Workshoplar ile sektörde prototiplemenin hem ulaşılabilirliği hem de farkındalığının artırılması hedeflenirken, yeni tasarlanan ürün prototiplerinin üretilmesi için nihai kullanıcı testleri de yapılacak. Tasarımı yapılan ürünler ise katalogda bir araya getirilecek.

Neden Hızlı Prototipleme?
Prototipler neredeyse her sektörde bir ürünün son haline ulaşmasındaki en önemli basamak. Eskiden son basamak olarak tanımlanan prototipleme, gelişen prototipleme teknolojileri sayesinde bir ürünün üretim sürecine daha en başından dahil oluyor. Bu sayede üretim süreleri kısalıyor, ürünler tüketiciye ulaşmadan ortaya çıkabilecek pek çok sorun analiz edilerek çözülüyor.

Prototipler sadece ürün tasarımlarında sorun analizleri için değil, görsel temsiller gerektiğinde, az miktarlarda üretim yapılması istendiğinde ve üretimi durdurulmuş parçaların butik üretimlerinde de önemli avantajlar sağlıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 8/25 °C
İstanbul 16/22 °C
İzmir 11/25 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,3566
EURO
10,1202
IMKB
80.549
ALTIN
500,579