Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
23 Şubat 2014
SunExpress 2013'te %18 Büyüme Yakaladı
Güçlü yapısı ile 2013’te başarılı sonuçlara imza tan SunExpress, 890 milyon Euro’luk satış rakamına, 6.7 milyon yolcuya ve yüzde 84’ün üzerinde bir doluluk oranına ulaştı.

Türk Havayolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2013’te gelirlerini artırmayı başardı. 2013’te rekor bir iş hacmi yakalayan SunExpress, 25 milletten 2 bin 800 çalışanıyla, 63 adet Boeing 737-700/800 filosuyla, 2013’ü, önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artış yakalayarak, 890 milyon Euro’luk bir gelire ulaştı. 2013’te taşınan yolcu sayısı 6,7 milyon olurken, doluluk oranı ise yüzde 84’ün üzerinde gerçekleşti.

Daha sağlıklı bir büyüme sağlamak için 2013’te tekrar bir yapılanma içine giren SunExpress, İstanbul Sabiha Gökçen’deki iç hat uçuşlarını iptal ederek sezon dışı uçuşlarında yeniden bir yapılanma gerçekleştirdi. Bu yeniden yapılanma sonucunda taşınan yolcu sayısında yüzde 13’lük bir düşüş yaşasa da gelirlerini önceki yıla göre yüzde 18 artırmayı başardı. 2013’te toplam 44,047 uçuş gerçekleştiren SunExpress’in toplam uçuş saati ise 121,121 olarak gerçekleşti.

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, “2013’te sağlıklı ve başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. Bu başarının temelinde bizi tercih eden yolcularımız ve ortak çalıştığımız tur operatörleri ve acentelerimizin katkısı ve tabi ki 25 milletten 2 bin 800 SunExpress çalışanın katkısı büyüktür. Satışlarımız ve doluluk oranlarımız da bunun en büyük kanıtıdır” dedi. Say sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bağlamda ana iş kolumuz olan turizmde Türkiye’deki pozisyonumuzu güçlendirdik ve Almanya’da da 2010 yılında kurduğumuz SunExpress Almanya’da kuruluşunu tamamladık; hem Türkiye’de hem de gerek İspanya, Mısır olsun birçok turistik bölgeye uçuşlarımızı güçlendirdik.”

SunExpress tarihinde en büyük başarı

SunExpress Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Server Aydın, 2013 yılında yaşanan büyümenin SunExpress tarihinde yaşanan en büyük başarı olduğunu belirterek, “2013’te rekor bir iş hacmi yakaladık: 2013’ü, önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artış yakalayarak, 890 milyon Euro’luk bir gelire ulaştık. 2013’te taşınan yolcu sayısı 6,7 milyon olurken, doluluk oranı ise yüzde 84’ün üzerinde gerçekleşti” dedi.

Aydın, “Daha sağlıklı bir büyüme sağlamak için 2013’te tekrar bir yapılanma içine girdik. İstanbul Sabiha Gökçen’deki iç hat uçuşlarımızı durduk ve sezon dışı uçuşlarda da yeniden bir yapılanma gerçekleştirdik. Bu yeniden yapılanma sonucunda taşınan yolcu sayısında yüzde 13’lük bir düşüş yaşasa da gelirlerini önceki yıla göre yüzde 18 artırdık” dedi.

2014: yeni hatlar

“İçinde bulunduğumuz finansal yıl itibariyle SunExpress hem bireysel yolcularından hem de tur operatörlerinden daha fazla talep almaya başladı” diyen Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bu yaz sezonuyla beraber daha önce duyurduğumuz noktalara yeni uçuşlar başlatacağız. Geçtiğimiz yıl charter olarak uçtuğumuz Helsinki’yi bu yaz HUB’ımıza dahil ediyoruz. İzmir çıkışlı iç hat haftalık frekansımız 100’ün üzerinde, dış hatlarda ise bu sayı kışın 50 yazın artan Fransa ve İskandinav destinasyonlarımız ile ortalama 90’ı bulacaktır. Bu yıl yeni tek İzmir çıkışlı iç hat destinasyonumuz haftanın 3 günü uçacağımız Konya tarifeli seferlerimizdir.”

Dış hatlarda ise Nisan ayı itibariyle İzmir’den dört yeni hattı uçuşa açacaklarını belirten Aydın, “Nisan’dan itibaren Kopenhag, Lyon, Nantes ve Paris’e uçmaya başlayacağız. Geçtiğimiz yaz uçtuğumuz Helsinki, Oslo ve Stockholm’e bu yılda direkt uçmaya devam edeceğiz. Ayrıca, Anadolu’yu Avrupa tarifeli seferlerle bağlayan havayolu olarak, Anadolu uçuşlarımız da aynen devam ediyor: Bodrum, Dalaman, Gazipaşa, Adana, Kayseri, Ankara, Gaziantep, Trabzon, Samsun ve Elazığ’dan Avrupa’da 10 noktaya uçuşlarımız devam ediyor. Bu uçuşlarımıza ek olarak da Kayseri-Amsterdam uçuşumuzu da başlattık” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -1/9 °C
İstanbul 5/10 °C
İzmir 3/13 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,0825
EURO
6,6031
IMKB
80.549
ALTIN
322,014