Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
25 Şubat 2014
Dünyada İnternet Hızlanıyor
2013'ün sonu itibariyle Dünya'da 34, Avrupa'da ise 23 ülke internete doğrudan fiberle bağlanma eşiği olan %1'lik oranın üzerine çıktı. SİZİN ülkeniz geleceğe hazır mı?

19 Şubat’ta Stockholmsmässan fuar merkezinde gerçekleştirilen 2014 FTTH Konferansında açıklanan Avrupa FTTH pazar panoramasındaki son güncellemeye göre, Avrupa'da eve veya binaya kadar fiber (FTTH/B) teknolojisinin benimsenmesinin hız kazanmasıyla, 2013'te toplam abone sayısı %29 arttı (Büyümenin yaklaşık %15 olduğu önceki yıla oranla çok daha hızlı bir artış gerçekleşti).

Toplamda, FTTH/aboneliklerinde AB'nin 13 ülkesinde %30'un üzerinde artış gerçekleşirken, bunlar arasında İspanya (%64), Hollanda (%43), Fransa ve Portekiz (%41'er) yer aldı.

Kesin rakamlarda AB'nin 28 üyesinin lider ülkeleri her biri 1,2 milyonun üzerinde FTTH/B abonesine sahip olan Fransa ve İsveç oldu. Rusya yaklaşık 9 milyon FTTH/B abonesiyle (bunlardan 1,4 milyonu 2013'te abone oldu) ağırlığını korurken, Ukrayna 1,3 milyon, Türkiye ise 1,1 milyon aboneye sahipler.

Avrupa'nın dışında, Çin ve Japonya sırasıyla 37 milyon ve 24,7 milyon FTTH/B abonesiyle rakipsiz dünya liderleri oldular.

Bu rakamlar etkileyici gibi gözükse de, hala alınacak uzun bir yol var. Analiz firması Heavy Reading'e göre bir ülke ancak sahip olduğu hanelerin %20'si FTTH/B abonesi olduğunda fiber olgunluğuna erişebiliyor. Şimdiye kadar dünya çapında sadece dokuz ülke bu eşik rakama erişirken, bunlardan sadece üçü Avrupa'da yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri %85 gibi etkileyici bir FTTH/B hane abonelik oranıyla Dünya FTTH Sıralamasında birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi %63'ten %37'ye kadar uzanan abonelik oranlarıyla Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Tayvan izliyor. Bu konuda birinci sıradaki Avrupa ülkesi, Dünya FTTH Sıralamasında yedinci sırada yer alan, %100'lük kapsama ve %34'lük yaygınlık oranlarıyla Litvanya olurken, bu ülkeyi İsveç (% 26,5) ve Letonya (% 23,3) izliyor. Diğer tüm Avrupa ekonomileri %20 eşiğinin altında kalıyor.

2013'te bu konuda en fazla artış gösteren dört ülke, 2,4 milyon yeni hanesi fibere geçen İspanya, 710.000 yeni hanesi fibere geçen Fransa ve 550.000'er yeni hanesi fibere geçen Portekiz ve İsveç oldu. Bu, İsveç gibi olgun olarak nitelendirilen ülkelerin bile büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

İkisinin de yaygınlığı %1'in altında olan Almanya ve İngiltere, FTTH Sıralamasına girme konusunda bir kere daha dikkat çekici bir şekilde başarısız oldular.

FTTH Sıralamasına giren bir de yeni ülke var: Hane yaygınlığı %2 olan İsviçre, 2013 Aralığına kadar olan 12 aylık dönemde % 235 büyüme gösterdi. 73.816 İsviçreli aboneden %70'i 2013'te yeni abone oldu ve bu Avrupa'daki en yüksek orandı. Bu ülkeyi daha düşük oranlarla ancak daha kalabalık nüfuslarla Türkiye (% 46), İspanya (% 39) ve Polonya (% 32) izledi.

Türkiye'deki toplam abone sayısı Aralık 2013'e kadar olan 12 aylık dönemde %86 artarak, 2012 Aralık sonunda 590,000 iken, 2013 Aralık sonunda 1,1 milyona çıktı. Fiber teknolojiye geçiş yapan toplam 4,1 milyon hane arasında, %26'8'lik bir oranı temsil eden bu artış, Avrupa standartlarına göre iyi bir oran olarak öne çıkıyor. %5,4'lük yaygınlık oranıyla Avrupa FTTH Sıralamasında 17. sırada yer alan Türkiye'nin, 2010 yılında sadece yeterlilik için gerekli olan %1'lik yaygınlık oranına ulaşabildiği göz önünde bulundurulduğunda, oldukça önemli bir ilerleme gösterdiği görülüyor. Türk Telekom ve Turkcell Superonline arasında son derece ciddi bir rekabet var ve yerleşik operatör her ne kadar pazara daha geç girmiş olsa da, geçiş yapan hane konusunda rakibini önemli ölçüde geride bıraktı.

FTTH Avrupa Konseyi Başkanı Karin Ahl, FTTH Konferansındaki açılış konuşmasında: "Daha fazlasını yapmalıyız ama politik arenadaki bazı aktörlerin fiber teknolojinin ev ağlarına yeterince hızlı taşınamama tehlikesini küçümsediğini düşünmekten kendimi alamıyorum" diyor ve ekliyor: "Önümüzdeki 30 yıl içerisinde, ekonominin %70'inin şu an hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığımız şirket ve ürünler tarafından yönlendirilme olasılığı yüksek."

Abone artış oranının (%29) fibere geçiş yapan hane oranından (%22) yüksek olması, yatırımlarının karşılığını daha fazla almaya ihtiyaç duyan operatörler için iyiye işaret. Bu, aynı zamanda nihai kullanıcılar için de iyi bir haber çünkü potansiyel abone sayısının artması daha fazla şirketi hizmet ve uygulama geliştirme ve tüketici fiyatlarını düşürme konusunda cesaretlendireceğini söyleyebiliriz.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 3/12 °C
İstanbul 9/16 °C
İzmir 11/21 °C
PİYASALAR
DOLAR
8,1200
EURO
9,6929
IMKB
80.549
ALTIN
455,856