Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
26 Şubat 2014
Kamu Kurumları Şirketlere Örnek Oluyor
Hazırlıkları Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından 2010 yılı içerisinde başlatılan e-yazışma projesi, kısaca eyp paketi olarak adlandırılan elektronik yazışma paketi‘ni Kamu Kurumları ile tanıştırdı.

Kamu kurumları arasındaki resmi yazışmaları elektronik ortama taşıyan ve elektronik belgelerin paylaşımını sağlayan e-yazışma projesi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından denetlenen Kayıtlı E-Posta sistemi ile her geçen gün hızlanıyor. E-devlet sürecine geçişi hızlandıran KEP, tüm kamu kurumlarının birbirleriyle her hangi bir entegrasyon ve karşılık protokol imzalamasına gerek duymadan elektronik ortamda iletişime geçmesini sağlıyor ve bu durum vatandaşa da hizmet kalitesi olarak dönüyor.

e-tebligat için geç kalmayın, KEP adresi alın
“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) işletmelere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı denetim firmalarına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı bölge müdürlükleri deniz taşımacılığı yapan şirketlere, Türkiye Bankalar Birliği bankalara, Radyo Televizyon Üst Kurulu medya kuruluşlarına, Türk Patent Enstitüsü patent ve marka vekillerine Kayıtlı E-Posta adreslerini bildirmeleri için çağrı yaptı” diyen TNB KEP Kurumsal Satış Direktörü Nalçacı, “Sistem kamu kurumları ve özel sektör cephesinde her geçen gün yaygınlaşıyor. Kurumların bireyi sistemin içine çekeceği her uygulama hayatımızı kolaylaştıracak, uyuşmazlıkları azaltacak, sistemin yaygınlaşmasını dolayısıyla faydasının somut şekilde ortaya konmasını sağlayacaktır” dedi.

KEP, kamu kurumlarının aralarında yaptıkları e-yazışmalara 3. taraf güvencesi sunuyor
TNB KEP’in sunduğu sistemde kamu kurumları, KEP ekine e-imzalı dosya yada e-yazışma paketi ekleyebiliyor. Kullanıcılar KEP gönderirken bunun bir e-yazışma olup olmadığını sistem ekranında herhangi bir ücret ödemeksizin belirleyebiliyorlar. Kurumlar arasında yapılan e-yazışmalarda mutabakat KEP ile sağlanacak, kaybolan, alıcısına ulaşmayan e-yazışma kalmayacak. Kurum yaptığı e-yazışma gönderisine ait KEP gönderimi ile oluşan gönderi zamanı, teslim zamanı, okunma zamanı ve içerik bütünlüğüne dair delillere 20 yıl süre ile TNB KEP’in sisteminden ulaşabiliyor. Uyuşmazlık olması durumunda gönderimine ait deliller ile kolaylıkla mutabakat sağlanabilecek.

Kamu kurumlarında elektronik doküman yönetim sistemi ile üretilen e- yazışma paketinde içeriğin kimler tarafından imzalandığı, kimlerin paraf attığı, dağıtım listesi, ekleri gibi bilgiler bulunuyor. KEP üzerinden iletilen e-yazışma paketi için KEP delillerinin oluşturulmasının yanı sıra paket içeriği için de bir hash değeri oluşturuluyor . Üretilen bilginin güvenliği KEP delilleri içerisinde yer alıyor ve yapılan gönderinin ayrıca arşivlenmesine gerek kalmıyor. Bu uygulama, taraflar arası uyuşmazlık halinde delil özelliği taşıyor ve kararlarda belirleyici rol oynuyor.

KEP ile Neler Yapılabilecek?

• Elektronik tebligat alabilecek,

• İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,

• Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,

• Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,

• KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,

• KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

Hayatımızı kolaylaştıracak KEP uygulamalarından bazıları şunlar:

• E-posta veya telefon aracılığı ile yapılamayan her türlü bankacılık işleminde bankaya gitme veya faks çekerek talimat verme dönemi sona erecek.

• Her türlü doğal gaz, elektrik, su gibi abonelik işlemleri KEP hesabı ile evinizden çıkmadan yapılabilecek.

• Kamu kurumlarından talep ettiğiniz bilgi ve belgelere KEP yoluyla ulaşabileceksiniz.

• Devletin ve özel sektörün size güvenli olarak ulaştırmak istediği her türlü özel bilgi ve belge (sağlık raporları, tahlil sonucunuz, adli sicil kaydınız, diplomanız ve not dökümünüz, faturalarınız, vb..) kolayca elinizde ve arşivinizde olacak.

• Yaşamın içinden herhangi bir konuyu ilgili kaymakamlıklara, emniyet makamlarına, muhtarlıklara, tapu, nüfus müdürlüklerine, il ve ilçe belediyelerine iletmek için KEP sistemi kullanılabilecek.

• Birçok hukuki bildirim ve yazışma, KEP ile yapılabilecek, adliyelerde görülen davaların işleyiş süreleri kısalacak. Elektronik deliller mahkemelere elektronik olarak sunulabilecek.

• Telifli eserlerin elektronik ortamda gönderiminde karşılaşılan kopya, taklit, aşırma, esinlenme gibi durumların önüne geçmek için KEP sistemi kullanılacak.

• Aile içi bir karar, mal, eşya paylaşımına yönelik bir mutabakat, KEP sistemi üzerinden yapılarak belgeli ve daha resmi bir forma sokulabilecek.

• Site aidatı, apartman bakım hizmetleri gibi apartman ve site yönetimine iletilmek istenen hususlar KEP hesabıyla yapılabilecek.

• İşe giriş evraklarının toplanması, vize başvuruları kolaylaşacak.

• Günlük yaşamda yaptırılan tadilatlarla ilgili elektrik, tesisat, fayans ustası gibi meslek erbapları ile yapılan gayri resmi ve sözlü anlaşmaları, resmileştirmek ve kayıt altına almak için KEP sistemi kullanılabilecek.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 11/25 °C
İstanbul 14/20 °C
İzmir 15/27 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,6025
EURO
6,4349
IMKB
80.549
ALTIN
220,183