Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
27 Şubat 2014
Türk Yapı Sektörü Raporu Açıklandı
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından Türk yapı sektörünün yıllık performansına dair en geniş değerlendirmeyi sunan Türk Yapı Sektörü Raporu 2013 yayımlandı.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından hazırlanan Türk Yapı Sektörü Raporu 2013 açıklandı. Rapor, Türk yapı sektörünün 2013 yılının ilk üç çeyreğini geniş kapsamlı ve derinlikli analizleri ile değerlendirirken, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler ışığında gelecek beklentilerine ve hedeflerine de yer veriyor.

Konut satışları 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 76 oranında yükseldi!
Türk Yapı Sektörü Raporu 2013’e göre 2013 yılının ilk dokuz ayında toplam konut satışları 862 bin 651 olarak gerçekleşti. 2012 yılının ilk dokuz ayında 488 bin 693 olarak kaydedilen konut satışları ile karşılaştırıldığında yüzde 76 oranında ciddi bir yükselme yaşandığı gözlendi.

Kamu inşaat harcamaları 2013’te inşaat sektörünü ayağa kaldırdı
Türk Yapı Sektörü Raporu’nda özellikle 2013 yılında inşaat sektörünün gösterdiği büyüme performansında, kamu inşaat harcamalarındaki sıçramanın üstlendiği rol dikkat çekti.

Rapora göre, Türkiye'de inşaat sektörü 2010 yılında yüzde 18,3 ve 2011 yılında yüzde 11,3 gibi yüksek hızlarla büyüdükten sonra 2012 yılında sadece yüzde 0,6 oranında büyüme gösterdi. Ekonomik yavaşlamaya bağlı olarak inşaat sektörünün büyüme performansında da önemli bir yavaşlama ortaya çıktı. Ancak 2013 yılında inşaat sektöründeki büyüme özellikle kamu inşaat harcamalarındaki önemli sıçrama ile yeniden hızlandı. 2013 yılının ilk dokuz ayında inşaat sektörü yüzde 7,4 oranında büyüme gösterdi. Aynı dönemde kamu inşaat harcamaları reel olarak yüzde 38,8 oranında büyürken özel sektör inşaat harcamalarının yüzde 3,5 oranında küçülmesi dikkat çekti.

2013’te inşaat sektörünü etkileyen önemli gelişmeler…
Türk Yapı Sektörü Raporu’na göre 2013 yılında İnşaat sektörünü doğrudan etkileyen beş önemli gelişmeden biri kamu inşaat harcamalarındaki sıçratmayı yaratan ve kentsel dönüşüm yasası çıkarıldıktan sonra 2013 yılında fiili uygulamaların artmaya başlaması ile ivme kazanan çoğu büyük ölçekli olan kamu alt yapı yatırımları oldu.

Diğer bir gelişme olan 2B arazilerinin satışları da yasal çerçevesi içinde 2012 yılında gerçekleştirilmişti. Ancak satışlar beklentilerin altında kaldı ve inşaat sektörüne etkisi sınırlı oldu. Rapora göre sektörü etkileyen bir diğer gelişme de yabancılara gayrimenkul satışında mütekabiliyet koşulunu kaldıran yasanın hayata geçirilmesi. Böylece yabancıların gayrimenkul alımları da kademeli olarak artmaya başladı. Konutlardaki KDV uygulamalarındaki belirsizliğin ortadan kalkması da diğer bir etken olarak değerlendirildi. Yüzde 1 KDV oranı olanağından yararlanmak isteyenlerin yarattığı ilave bir talep oluştu.

Rapora göre ayrıca 2013 yılında konut satışlarında gerçekleşen artış ile birlikte konut üreticileri yeni konut ruhsatları alımlarını artırdılar.

İnşaat sektörünün kullandığı kredilerde büyüme hızlandı...
Türk Yapı Sektörü Raporu’na göre 2013 yılında inşaat sektöründe, hem nakdi kredilerde, hem de gayri nakdi kredilerde büyüme yeniden hızlandı. 2013 yılının ilk on bir ayında inşaat sektörünün kullandığı nakdi krediler yüzde 42,9, gayri nakdi krediler ise yüzde 32,7 oranında artış gösterdi. İnşaat sektörünün kullandığı nakdi krediler Kasım ayı sonu itibariyle 65 milyar 700 milyon TL’ye ulaştı.

Küresel inşaat harcamaları 2013’te 8 trilyona yaklaştı...
Raporda, dünya inşaat sektörünün büyüme performansına dair verilen rakamlara göre ise küresel inşaat sektörü 2009 daralmasının ardından 2010 ve 2011 yıllarını durağan geçirirken, 2012 yılında küresel inşaat harcamalarında yüzde 4 oranında büyüme yaşandı. Dünya inşaat sektöründe 2012 ve 2013 yıllarında toparlanma devam etti. Yıl kapanışına dair tahminlerle 2013 yılında dünya inşaat sektöründeki büyüme oranının 4,5 olarak kaydedileceği ve küresel inşaat harcamalarının da 7 trilyon 850 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Türk Yapı Sektörü Analizi ve Yakın Coğrafyalarda Fırsatlar başlıklı toplantıda, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel tarafından sunulan raporda sağlanan veriler ışığında, mimarlık hizmetleri veren firmalar için yakın coğrafyaların sunduğu iş ve yatırım fırsatları da YEM Stratejik Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Banu Uçak’ın moderatörlüğündeki oturumda ele alındı., Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Çağrı Köseyener, Öncüoğlu+ACP Mimarlık Şehircilik İcra Kurulu Başkanı, Mimar Enis Öncüoğlu ve Evrenol Architects Kurucu Ortağı, Mimar Mehpare Evrenol gibi alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak katıldığı toplantı katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -7/3 °C
İstanbul 4/7 °C
İzmir -2/11 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,9170
EURO
6,5590
IMKB
80.549
ALTIN
296,600