Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
27 Şubat 2014
Kanatlı Ürünleri Uzakdoğu Pazarına Hazır
2005 yılında kuş gribinin ardından Türkiye’den kanatlı ürünleri alımını durduran 1 milyar dolarlık Japonya pazarı yeniden Türk tavukçusuna açılıyor.

Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Aydemir, “Aylardır Japonları ikna etmeye çalışıyorduk. AB’nin siyasi davranarak bizden mal almadığına ikna oldular” dedi.

Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Şahin Aydemir’den tavukçuluk sektörüne 1 milyar dolarlık Japonya müjdesi geldi. Aydemir, yaptığı açıklamada 9 yıldır kapalı olan Japonya pazarının yeniden açılma hazırlıklarının son aşamaya geldiğini söyledi. Kanatlı ürünlerinde dünyanın en büyük ithalatçısı olan Suudi Arabistan pazarına geçen yılın sonu itibarıyla girmeyi başardıklarını anlatan Aydemir, “En büyük hedeflerimizden biri katma değeri yüksek ürün ithalatı yapan Japonya pazarına yeniden girmekti. Kanatlı Tanıtım Grubu olarak uzun süredir yaptığımız çalışmaların sonunda sektöre yeni bir soluk getirecek noktaya geldik. Karar aşamasındalar. Kapıyı tekrar bize açacaklar” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kanatlı ürünü almamasının Japonları da etkilediğini ve bu konuyu anlatmakta güçlük çektiklerini dile getiren Aydemir, “Avrupa Birliği’nin fabrikalarımızı denetlediğini ve standartların üzerinde bulduklarını anlattık. İki aylığına kapıların açıldığını ancak hemen ardından tekrar kapandığını söyledik. Kapıların AB tarafından kapanmasının tamamen siyasi bir karar olduğunu üstüne basarak tekrarladık. Japonlar AB’nin siyasi davrandığına ikna olunca bize kapıyı açmaya ikna oldular” diye konuştu.

Japonya pazarının sıradan bir pazar olmadığının da altını çizen Aydemir, “Japonlar tavuğun en iyi yerlerini istiyor. Dolayısıyla katma değeri de çok yüksek. Bu pazarın açılması sektörümüzü bir adım daha ileri götürecek. 2023 hedefini 2013’te gerçekleştiren sektörümüzün yeni hedef olan 5 milyar doları da zamanından önce aşacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.

2013 yılında Kanatlı etlerinde 7 yeni ülke, yumurtada ise 8 yeni ülke pazarı açan Kanatlı Ürünleri sektörü Dünya’da Global Fiyat düşüşlerine rağmen 2012 yılında Ortalama Birim Satış Fiyatını 1,58 USD/Ton’dan 1,63 USD ye yükselterek % 3 oranında Katma Değer artışı sağladı.

Şehir efsaneleri halka zarar veriyor
Tavuk etiyle ilgili şehir efsaneleri konusuna da değinen Aydemir, “Sektörümüz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı veteriner ve laboratuvarlar tarafından sürekli denetlenmektedir. Her yumurtanın, her pilicin üretildiği çiftlikten sofraya ulaşan bu denetim, sektörün en önemli kıymetlerinden birini oluşturuyor. Tarım Bakanlığı 15 bin noktadan ürün alarak denetim yaptı. Hiçbir şekilde sağlığa aykırı bir şey bulunmayan tek sektör kanatlı ürünleri oldu. Çok net ifade ediyorum ki bugün Türk halkı, dünyanın en taze ve en sağlıklı tavuğu ve yumurtasını yiyor. Bu konuda bilinçli olarak halkın kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Tavuk yapısı itibarıyla GDO’yu asla kabul etmeyen bir hayvan. Siz tavuğa hormon verseniz bile onun sindirim sistemi verilen hormonu etkisiz hale getiriyor. Çocuklarımızın sağlıklı gelişmesine dedikodularla engel oluyorlar” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 4/9 °C
İstanbul 10/15 °C
İzmir 9/13 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,2873
EURO
6,0224
IMKB
80.549
ALTIN
212,456