Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Diyaliz Hizmetinde Geri Ödeme Modeli
Türkiye’de 2001 ile 2012 yılları arasında son dönem böbrek yetmezliği hastalarının sayısı yıllık yüzde 9'luk bir artışla 353'ten 868'a çıktı.

Türkiye'deki SDBY vaka sayısı milyonda 238 ile 2011'de dünya geneli sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Artan yaşlı nüfusun son dönem böbrek yetmezliği hastalarının sayısını daha da artıracağı, buna bağlı olarak da diyaliz hizmeti harcamalarının Türkiye sağlık sistemine ek bir ekonomik yük oluşturacağı öngörülüyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Türkiye’nin diyaliz hizmeti harcamalarını belirli bir ekosisteme oturtacak yeni bir diyaliz geri ödeme modeli sunmak amacıyla hazırladığı Türkiye’de diyaliz hizmetleri sunumu için yenilikçi geri ödeme modeli raporunu, 25 Şubat 2014 tarihinde ilgili kamu kurumları, nefrologlar, hizmet sunucular ve hasta örgütleri başta olmak üzere diyaliz alanının paydaşlarının katılımıyla düzenlediği etkinlikte açıkladı.

Raporu hazırlarken birçok uluslararası uygulama örneklerini incelediklerini belirten EY Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Çamlıca, raporda Türkiye’deki mevcut durum ve trendlere ayna tutmaya çalıştıklarını dile getirdi. EY’nin önerdiği modelin hizmet sunumunda kaliteyi de teşvik edeceğini ve en önemli faydayı ise hastalara sağlayacağına dikkat çeken Çamlıca, “Raporumuzda, Türkiye’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sistemin tüm paydaşlarının çıkarlarını gözetecek bir geri ödeme modeli ve bu modelin uygulanmasına ilişkin bir yapı önerisinde bulunduk” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun diyaliz hizmet sunucularına yaptığı ödemeleri, bu ödemelerin sistemlerini ve hizmet sunucularında kaliteli hizmetin teşvik edilmesini içeren rapor, Türkiye ve dünyada kronik böbrek yetmezliği ve son evre böbrek hastalığının durumuna, farklı ülkelerdeki ödeme modellerine ve Türkiye için önerilen ödeme modeline odaklanıyor. Modelin hasta için en önemli artısı kaliteli hizmetin teşvik edilmesi olarak gösterilirken devlet için artısı ise verimliliğin teşvik edilmesi.

Türkiye'de sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak ve aynı zamanda hastanın bakım kalitesini güvence altına alacak yeni formüller geliştirilmesi gerektiğini dile getiren EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Kıdemli Müdürü Serter Baltacı “Türkiye’de Genel Sağlık Sigortalı hastalar diyaliz merkezlerinde ücretsiz diyaliz tedavisi alıyor. SGK ise her hasta için bu merkezlere seans başına standart ödeme yapıyor. Ancak dünyada farklı ülkelerde bu alan ile ilgili kalite ve verimlilik bazlı ödeme yöntemleri mevcut. Farklı kalite ve verimlilik kriterleri incelenerek diyaliz merkezlerine seans başına daha yüksek veya düşük bedeller ödenebiliyor” dedi.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -6/4 °C
İstanbul 2/5 °C
İzmir -1/10 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,3484
EURO
6,0747
IMKB
80.549
ALTIN
214,207