Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Erken Teşhiste Nükleer Tıbbın Önemi
Kanser hastalarının teşhisinde, kanser evresinin saptanmasında, tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve tedavi sonrası takipte kullanılan PET/BT aynı zamanda bazı sinir sistemi ve kalp-damar sistemi hastalıklarının teşhisinde de kullanılıyor

Nükleer Tıp, hastalıkların tanı ve tedavisi için radyoaktif madde içerir ve radyofarmasötik adı verilen maddeler kullanılır. Hastalara uygulanan radyofarmasötiklerden yayılan ışınlar gama kamera ve PET/BT isimli cihazlarla görüntülenir. Nükleer Tıp aynı zamanda güvenilir, ağrısız ve birçok yönteme göre bazı hastalıkları önceden gösterebilen bir görüntüleme yöntemidir.

Dünya üzerinde yaygın olan gama kamera ile yapılan tetkikler, başta troid hastalıkları olmak üzere bazı tümörler, enflamatuar hastalıklar ve kemikleri tutan kanserlerde tedavi amaçlı kullanılıyor. Bunun yanı sıra PET/BT cihazı, aynı anda anatomik ve fonksiyonel görüntülemenin yapılabildiği ileri görüntüleme yöntemi olan ve onkoloji alanında kullanılıyor.

KKTC Yakın Doğu Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Bedel, Kıbrıs’ta yalnızca Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan PET/BT cihazının; kanser hastalarının teşhisinde, kanser evresinin saptanmasında, tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve tedavi sonrası takipte kullanıldığını, bunların yanı sıra bazı sinir sistemi ve kalp-damar sistemi hastalıklarının teşhisinde de kullanıldığını belirtti.

PET/BT cihazının başlıca kullanıldığı kanser türleri arasında akciğer, lenfoma, baş boyun tümörleri, kolorektal kanserler, jinekolojik kanserler, pankreas kanseri, mide kanseri,ince bağırsak tümörleri, karaciğer ve safra yolları tümörleri, meme kanseri, kemik tümörleri yer alıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 16/32 °C
İstanbul 22/32 °C
İzmir 24/36 °C
PİYASALAR
DOLAR
7,2955
EURO
8,5875
IMKB
80.549
ALTIN
453,960