Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Erken Teşhiste Nükleer Tıbbın Önemi
Kanser hastalarının teşhisinde, kanser evresinin saptanmasında, tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve tedavi sonrası takipte kullanılan PET/BT aynı zamanda bazı sinir sistemi ve kalp-damar sistemi hastalıklarının teşhisinde de kullanılıyor

Nükleer Tıp, hastalıkların tanı ve tedavisi için radyoaktif madde içerir ve radyofarmasötik adı verilen maddeler kullanılır. Hastalara uygulanan radyofarmasötiklerden yayılan ışınlar gama kamera ve PET/BT isimli cihazlarla görüntülenir. Nükleer Tıp aynı zamanda güvenilir, ağrısız ve birçok yönteme göre bazı hastalıkları önceden gösterebilen bir görüntüleme yöntemidir.

Dünya üzerinde yaygın olan gama kamera ile yapılan tetkikler, başta troid hastalıkları olmak üzere bazı tümörler, enflamatuar hastalıklar ve kemikleri tutan kanserlerde tedavi amaçlı kullanılıyor. Bunun yanı sıra PET/BT cihazı, aynı anda anatomik ve fonksiyonel görüntülemenin yapılabildiği ileri görüntüleme yöntemi olan ve onkoloji alanında kullanılıyor.

KKTC Yakın Doğu Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Bedel, Kıbrıs’ta yalnızca Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan PET/BT cihazının; kanser hastalarının teşhisinde, kanser evresinin saptanmasında, tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve tedavi sonrası takipte kullanıldığını, bunların yanı sıra bazı sinir sistemi ve kalp-damar sistemi hastalıklarının teşhisinde de kullanıldığını belirtti.

PET/BT cihazının başlıca kullanıldığı kanser türleri arasında akciğer, lenfoma, baş boyun tümörleri, kolorektal kanserler, jinekolojik kanserler, pankreas kanseri, mide kanseri,ince bağırsak tümörleri, karaciğer ve safra yolları tümörleri, meme kanseri, kemik tümörleri yer alıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -6/4 °C
İstanbul 2/5 °C
İzmir -1/10 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,3484
EURO
6,0747
IMKB
80.549
ALTIN
214,207