Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Soğuk Algınlığına Kuşburnu Desteği
Kuşburnu, ülkemizin hemen her bölgesinde yabani olarak yetişen, çalı şeklinde bir gül çeşididir.

Halk arasında yaban gülü, şilan gibi isimlerle de bilinen kuşburnunun meyvesi genellikle değişik amaçlar için kullanılır. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Avrupa Farmakopesi’nde yer alan bilgilere göre kuşburnunun sert çekirdeklerinden ve çevresindeki tüylerden kurtarılıp, kurutulmuş yalancı meyve kabuğunun kullanılması gerekir. Çünkü bitki ve meyve çaylarında kullanılan bu kısım C vitamini bakımından daha zengindir” diyor.

Kuşburnu, Anadolu’da halk ilacı olarak öksürük, bronşit, romatizma, mide ağrıları, hemoroit ve ishale karşı genellikle çayı halinde kullanılıyor. Prof. Dr. Ekrem Sezik, deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda kuşburnu meyvelerinin antiülser ve enflamasyon giderici etkilerinin bulunduğunun gösterildiğini belirtmektedir.

Kuşburnu nasıl kullanılmalı ?

Kuşburnu meyvesinin geleneksel olarak soğuk algınlığı, üşütme ve bu hastalıklara karşı koruyucu olarak günde 2 defa 2.5 gram olarak kullanılmasını öneren Prof. Dr. Sezik, “Piyasada kuşburnu, poşet çay ve genellikle C vitamini bakımından zenginleştirilmiş kapsüller halinde yer alıyor. Poşet çaylarda bir poşette, 2-2.5 g civarında kuşburnu bulunuyor. Dolayısıyla belirtilen amaçlar için günde 2-3 poşet çay içmek yeterli oluyor.” diyor.

İnternet tıbbına dikkat !

Prof. Ekrem Sezik, “İnternette kuşburnu meyveleri her derde deva olarak sunuluyor. Öyle ki selüliti önlediği, cinsel isteği arttırdığı gibi etkileri olduğu belirtiliyor. C vitamini kaynağı olarak da marmelatı tavsiye ediliyor. Fakat marmelat yapmak için meyve usarelerinin saatlerce kaynatılması gerekiyor. C vitamini, ısıya son derece hassas olduğu için bu işlem aşamasında parçalanıyor böylece marmelatta C vitamini kalmıyor. Kısacası internet tıbbında, bilimsel araştırmaya dayanmayan kullanımlar bulunuyor. Bu bilgilere karşı dikkatli davranmalısınız.” şeklinde uyarıyor.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 4/13 °C
İstanbul 6/18 °C
İzmir 6/18 °C
PİYASALAR
DOLAR
6,1617
EURO
6,7237
IMKB
80.549
ALTIN
326,552