Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
Kadınlarda ve erkeklerde leğen kemiği bölgesinde sürekli hissedilen ve kanıtlanmış bir nedeni bulunmayan inatçı ağrılar kronik pelvik ağrı olarak tanımlanıyor.

Kronik pelvik ağrı, idrar yolları, barsaklar ve cinsellikle ilgili veya jinekolojik işlev bozukluğuyla bir arada görülüyor. Kronik pelvik ağrının teşhisi için standart bir test bulunmadığını ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt İşeri, incelemelerin ağrıya neden olabilecek hastalıkların tanımlanması amacıyla yapıldığını söyledi. Prostat bölgesinde son altı ayda, en az üç ay süresince hissedilen ağrının varlığı ile teşhis konulabildiğini belirten Prof. Dr. İşeri, ‘’Kesin tanı için hastada idrar yolu enfeksiyonu ve kanser olmadığının bilinmesi gerekiyor” dedi. Prof. Dr. İşeri, tanı koyulurken hastanın psikolojik, sosyal, ekonomik özelliklerinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kadınları daha çok ilgilendiriyor
Mesane ile ilgili ağrılarda kadınların üroloji uzmanından destek alması gerektiğini belirten Prof. Dr. İşeri, kronik pelvik ağrının idrar yolları, barsaklar ve jinekolojik işlev bozukluğu ile birlikte görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. İşeri, mesane ağrılarının sürekli idrar yapma hissi, gece sık sık tuvalete gitme, idrar yapılınca azalan şiddetli ağrıyla belirti verdiğini söyledi. Ağrının temelinde psikolojik ya da kadın üreme organlarına bağlı bir köken de olabileceğini anlatan Prof. Dr. İşeri, “Tanı ve tedavide bazen psikiyatrist, fizik tedavi uzmanı ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı da yer alabilir” dedi.

Psikolojik sorunlar neden olabiliyor
Kronik pelvik ağrının nedenlerinin çeşitli olmasından dolayı tanısı zor bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. İşeri, ağrının vücudun belirli bir bölgesindeki tüm anatomik yapılardan kaynaklanabileceğini ifade etti. Kronik pelvik ağrının psikolojik ve duygusal nedenlerle de ortaya çıkabileceğini vurgulayan Prof. Dr. İşeri , “Birçok kişide ağrının hangi organdan kaynaklandığını belirlemek mümük değil” dedi. Hastanın yaşam kalitesini etkileyen bu ağrıların etki derecesi kanıtlanmış tedavilerle giderilmeye çalışıldığını ifade eden Prof. Dr. İşeri, hastalığın kategorisini belirlemenin tedavide büyük etkisi olduğunu belirtti.
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -2/6 °C
İstanbul 4/7 °C
İzmir 5/11 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,3320
EURO
6,0605
IMKB
80.549
ALTIN
213,271