Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a     /    Ege PERDER Yeni Başkanını Seçti     /    Bebekte İnatçı Ağlama Niye?     /    Goran Bregović, Zorlu Center PSM'de     /    TeknoSA'dan İstanbul’a 59’uncu Mağaza     /    WhatsApp’ın Masaüstü Programı Yok     /    İSO İnovasyon Büyük Ödülü VİKO'nun     /    Zamanı Durduran Muhteşem Dörtlü     /    Sigortasını Yapı Kredi'den Yaptırana Fırsat     /    Goodyear Ürünleri Cenevre Fuarı'nda     /    Kalbinizin Ritmini Koruyun     /    Kanz ile Çocuklar Bahara Hazır     /    Finansbank 2013 Sonuçlarını Açıkladı     /    Deha Bilimlier İstanbul Mojo Sahnesinde     /    TTNET’e Kurumlar Vergisi Ödülü     /    İDA'dan Ücretsiz Doğum Semineri     /    Terra Ataşehir Çarşı'da Satışlar Başladı     /    Kadınlar Gününde Ücretsiz Makyaj Eğitimi     /    Brisa’nın 2013 Cirosu 1,489 Milyon TL     /    BTA Aşçıları Ödüle Doymuyor     /    Vialand'de İki Yeni Atama     /    Pegasus Avrupa'nın En Uygunları Arasında     /    Spastik Çocuklar Vakfı'na Uluslararası Ödül     /    Nedeni Bilinmeyen Ağrı; Kronik Pelvik Ağrı
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
28 Şubat 2014
Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
Dini İlimler ve Kültür Dergisi Yeni Ümit, aile hayatını tehdit eden en tehlikeli fitnelerin başında yer alan müt’a nikahı'yla ilgili bir sempozyum düzenliyor.

Ailenin Korunması ve Müt’a Fitnesi başlıklı sempozyum, 2 Mart Pazar günü İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek ve tüm gün sürecek.

İslam’ın ilk yıllarında uygulanan ancak daha sonra yasaklanan müt’a nikâhı, Asrı Saadet’ten günümüze kadar farklı zaman dilimlerinde İslam âlimleri tarafından ciddi bir fitne unsuru olarak görülmüştür. Ekseriyetin içtihadı, mevzunun fitne olduğu yönünde olsa da bir takım âlimler, içinde bulundukları devlet ve toplum yapısını ve dahi mezhepsel yaklaşımlardaki din dışı unsurları öncelemeleri sebebiyle konuya menfi yorumlar getirebilmişlerdir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin kesin ve hilafa mahal bırakmayacak şekilde yasakladığı, ancak kendisinden sonra maalesef nefsi ve çıkar amaçlı kullanılmaya devam edilen müt’a nikahının, aile ve toplum hayatını mahveden yönlerini gözler önüne sermek amacıyla yayın hayatına başladığı günden bu yana çalışmalar yapan Yeni Ümit Dergisi, konunun daha etraflıca ele alınıp insanların doğru bilgiye ulaşmalarına vesile olmak için bir günlük bir sempozyum düzenliyor. 2 Mart Pazar günü Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezinde yapılacak Ailenin Korunması ve Müt’a Fitnesi başlıklı sempozyum, konusunda uzman ilahiyatçı ve akademisyenlerin orijinal sunumlarıyla birlikte müt’anın nasıl bir fitne unsuru olduğunu bir kez daha ortaya koyacak. Katılımın ücretsiz olduğu sempozyum, 10.00’daki açılış konferansıyla başlayıp, 18.00’daki kapanış oturumuyla birlikte sona erecek.

Evliliğin Tek Amacı Cinsel Tatmin Değildir!
İslam Dini, zinayı kesin olarak yasaklamış, kadın ile erkek arasındaki ailevi münasebetin meşru yolu olarak nikâhı zorunlu kılmıştır. Zira evlilik kurumu, erkek ve kadını birbirine vefalı hayat arkadaşı yapar, ruh ve beden sağlığı yerinde olan nesiller yetiştirir, günahlardan koruyucu sağlıklı cinsel yaşamı sağlar ve neslin karışmasını, bozulmasını önler.

Evliliğin tek amacı cinsel tatmin değildir. Bu hikmetlerle dinimizde, sürekliliği esas alan evlilik emredilmiştir. Eşlerin sonradan boşanma kararı alması hariç, “süresizlik”, nikâh akdinin şartı kılınmıştır. İsmi her ne olursa olsun, belirli bir zaman dilimi için kıyılan nikâh batıldır, geçersizdir. Maalesef bazı insanlar keyfi ve nefsi yorumlarıyla, cahiliye döneminde uygulanan ve daha sonrasında Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin yasakladığı müt’a fitnesini günümüze kadar taşımışlardır. Şu bir gerçek ki müt’a asla bir nikâh değildir, yuvaları yakan bir fitne ateşidir.

Müt’anın Tanımı
Yararlanılan şey demek olan müt'a, kavram olarak, evlenme engeli bulunmayan bir kadınla bir erkeğin, belli bir süre için ve belli bir mal karşılığında birlikte yaşamak üzere anlaşmaları demektir. Müt'a, İslam’ın ilk dönemlerinde uygulanmış fakat sonradan yasaklanmış bir uygulamadır. Bu açıdan müt'a, İslam hukukunun tedriciliğini gösteren örneklerden biridir. Ne var ki Şia’nın, Hz. Peygamber'in müt'ayı yasakladığına ilişkin rivayetleri kabul etmemesi, onu Sünniler ile Şia arasında tartışmalı konulardan biri haline getirmektedir.

Müt’a, zinaya dini kılıf bulma, fuhşa kapı aralama gayretidir. Böylesi bir tuzak karşısında insanımız uyanık olmalı, aile kurumunu dejenere eden bu tür uygulamalara karşı tavır almalıdır.

2 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek Ailenin Korunması ve Müt’a Fitnesi sempozyumunda işlenecek konu başlıklarından bazıları ise şöyle: Kur’an ve Sünnet’te Evlilik, Fıkhî Açıdan Müt’anın Haramlığı, İslam Mezheplerinin Müt’aya Bakışı, Müt’a ve Aile Hayatının Dejenerasyonu, Müt’a ve Kadının Mağduriyeti, Müt’anın Tıbbi Açıdan Tahribatı, Bir Angajman Aracı Olarak Müt’a.

Sempozyum Programı
Açılış Konferansı: Prof. Dr. Muhammed Kudat (10.00-11.00)

Birinci oturum:
1. Kur’an ve Sünnet’te Evlilik-Prof. Dr. Hamdi Döndüren (11.10-11.35)
2. Fıkhi Açısından Müt’anın Haramlığı-Prof. Dr. Saffet Köse (11.35-12.00)
3. Makasıd-ı Şeria ve Sedd-İ Zerai Açısından Müt’a-Prof. Dr. Ahmet Rababia (12.00-12.25)

İkinci oturum:
1. İslam Mezheplerinin Müt’aya Bakışı-Prof. Dr. Halil İbrahim Bulut (14.10-14.35)
2. Müt’a ve Aile Hayatının Dejenerasyonu-Prof. Dr. Aytekin Sır (14.35-15.00)
3. Müt’a ve Kadının Mağduriyeti-Doç. Dr. Ahmet Faruk Kılıç(15.00-15.25)

Üçüncü oturum:
4. Müt’anın Tıbbi Açıdan Tahribatı-Prof. Dr. Mustafa Bakır (16.10-16.35)
5. Müt’anın Çocukları Sefalete Sürüklemesi-Doç. Dr. Hasan Aydınlı (16.35-17.00)
6. Bir Angajman Aracı Olarak Müt’a-Doç. Dr. Mahmut Akpınar (17.00-17.25)
 


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara -2/6 °C
İstanbul 4/7 °C
İzmir 5/11 °C
PİYASALAR
DOLAR
5,3190
EURO
6,0419
IMKB
80.549
ALTIN
213,402