Yonca Lodi'den Hoşgörü Yılı Çağrısı     /    Depresyondayım Şarkısına Yeni Yorum     /    İstihdamı Hareketlendiren 4 Sektör     /    Barilla Gıda'ya Hayvan Refahı Ödülü     /    Işığın Kırılımı Gösterisi SALT Beyoğlu'nda     /    ÇEİS'e Kristal Baret Ödülü     /    Gayrimenkul Sektöründeki Toparlanma Sürüyor     /    Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı     /    Kurumsal Şeffaflık Ödülü Pfizer Türkiye’nin     /    TÜSİAD ve Deloitte'dan Blokzincir Teknolojisi Raporu     /    Forum Kayseri, 7. Yaşını Kutluyor     /    3 Saat 34 Dakika Televizyon İzliyoruz     /    Optisyenlik Öğrencileri İTO'da     /    Mandalinanın 10 Önemli Faydası     /    PayTR'nin Yeni Genel Müdürü Tarık Tombul     /    Seramiksan Servis Ağını Genişletiyor     /    Fernando Muslera'dan Liderlik Tüyoları     /    Vakıfbank Üçüncü Kez Kupayı Kazandı     /    Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi İşbirliği     /    Sema Öztürk Klipte Oynadı     /    Bilge Karadeniz Yeni Kitabını Tanıttı     /    Delphi Technologies’den Yeni Otomobillere Özel Fren Balataları     /    Panasonic'in yeni IP serisi ile kolay iletişim     /    Albüm Kapağından Şarkı Dinleme Dönemi     /    İDO'da Bahar Kampanyası Başlıyor     /    Ford Otosan'a Mixx Awards Ödülleri     /    SAP Teknolojisi Mobil Kongrede Fark Yarattı     /    Sandoz İki Fabrikası ile İlk Beşte     /    Dişi Leoparlar Cevahir AVM'de     /    Aileye Kast Eden Dinamit: Müt’a
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ


ANKET
Son işinizi nereden buldunuz?
Gazete İlanı
Kariyer Siteleri
Tandık
Şirkete Başvuru
Diğer
LİNK BANKASI
17 Aralık 2018
Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması'nın İlk Sonuçları Açıklandı
Özyeğin Üniversitesi-TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (SKF) tarafından yürütülen araştırma kapsamında ilk olarak kimya, petrol, kauçuk ve plastik sektörleri ele alındı.

İş dünyasının sürdürülebilirlik performansını ortaya koymak amacıyla yapılan araştırma kapsamında ilk olarak kimya, petrol, kauçuk ve plastik sektörleri ele alındı. 14 Aralık Cuma günü TÜSİAD Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen bir seminer ile bu sektörler özelindeki araştırma bulguları tartışıldı. 

Özyeğin Üniversitesi-TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (SKF) iş dünyasının sürdürülebilirlik performansını ortaya koymak amacıyla, ulusal ve uluslararası kabul görmüş sürdürülebilirlik ölçüleri ve metodolojilerini inceledi. BIST şirketlerine yönelik bir sürdürülebilirlik değerlendirme metodolojisi geliştirilerek bu çerçevede, şirketlerin kamuya açık raporlarının içerikleri “Çevre, Ürün ve Tedarik Zinciri, Çalışan Hakları, İnsan Hakları, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kurumsal Yönetişim” konu başlıkları altında değerlendirildi. Seçilen sektörlerde şirketlerin verileri toplulaştırılarak sektörün sürdürülebilirlik analizinin yapılması; metodolojinin ve sonuçların sektör temsilcileri ile tartışılarak politika önerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

 “Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması: Kimya Petrol, Kauçuk ve Plastik Sektörleri”seminerinin açılış konuşmaları TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk tarafından yapıldı.

Sorumlu üretim teşvik edilmeli
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik konuşmasında şunları ifade etti:
 “Dünyanın, işlerinin ve markalarının geleceğini düşünerek, faaliyetlerinin çevre ve topluma olumsuz etkilerini minimuma indirmek için adım atan şirketler, sürdürülebilirlik ve karlılığın birbiriyle çelişmediğini, tam tersine birbirini beslediğini yıllar içindeki finansal performanslarıyla ortaya koyuyorlar. Kimya ve petrol sektörlerindeki şirketler de, tüm tedarik zinciri boyunca sorumlu üretimi teşvik ederek; çevreyi koruyan, sosyal ilerlemeyi teşvik eden ve ekonomik büyümeyi destekleyen yenilikçi ürünler ve uygulamalar geliştirerek Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine destek verebilir. Geçtiğimiz sene Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD olarak Sürdürülebilir Kalkınma Forumu'nu kurarken, dünyadaki sürdürülebilirlik gündemini yakından takip etmek, kalkınmayı sürdürülebilir kılacak politikalara katkı sağlamak ve iş dünyasının bu alandaki dönüşümüne destek olmayı hedefledik. Bugün kimya, petrol, plastik ve kauçuk sektörlerinde Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin sürdürülebilirlik performansını birçok alt kırılımda incelediğimiz bu çalışmanın ilgili sektörler için yön gösterici olacağına inanıyorum.”

Sorunlara karşı çözümlerimizi sektörler ve STK'larla birlikte planlıyoruz
Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ise konuşmasında şu konulara değindi:
“Akademik tarafta yapılan araştırma sonuçlarımızın, 2017 yılından beri TÜSİAD ile yürüttüğümüz Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (SKF) aracılığıyla sektör, STK ve üniversite iş birliğine örnek bir model olacak şekilde ortaya çıkmasından oldukça memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Sürdürülebilirlik, Özyeğin Üniversitesi'nin kuruluş misyonunda var olan ve iş yapış biçimimizde yer etmiş oldukça önemli bir kavram. Eğitim ve yönetim gibi ana faaliyetlerimizin yanı sıra girişimci araştırmacı bir üniversite olma misyonunu da üstlendik. Bu misyonla araştırmalarımızı sırf teorik çalışmalarla kısıtlı tutmamak adına uygulanabilir, sektörler ve STK'larla iç içe, problem çözmeye yönelik olacak şekilde planlıyoruz. 10. yılımızı kutladığımız bu anlamlı senede hem eğitim modelimiz bazında hem de iş yapış biçimimizde anlamlı ve sürdürülebilir çözümler üretmek temel yaklaşımımız. Sürdürülebilirliği esas alan eğitim modelimiz Princeton, Yale gibi dünya üniversitelerinin yer bulduğu Davos'un eğitim modelinde Türkiye'den tek ve en iyi örnek olarak yer alıyor. Kimya, petrol ve kauçuk/plastik sektörleri ile başlattığımız ‘Sektörel  Sürdürülebilirlik Araştırması' farklı sektörlerin sorunlarına çözüm yaratacak şekilde anlamlı çalışmalar yürütmeye devam edecek.”
 
Açılış konuşmalarının ardından Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Soytaş ve Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Araştırmacısı Dr. Damla Durak Uşar tarafından “Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması” sunuldu.

Araştırmanın önemli bulguları şöyle:

Sürdürülebilirlikle finansal performans arasında olumlu ilişki var
Dünyada gelişen trendlere paralel olarak ülkemizde de özelikle son senelerde farklı paydaş gruplarının çevre ve sosyal konularda farkındalıkları artmıştır. Sürdürülebilirlik uygulamaları firmalar için nihai tüketicinin satınalma kararının olumlu etkilenmesi, nitelikli iş gücünün istihdam edilebilmesi, finansmana kolay erişim ve vergi indirimleri gibi pek çok avantaj getirmektedir. Bu çalışmada da sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ve finansal performans arasında olumlu ilişki gözlenmiştir. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik uygulamasına ayrılan kaynak sadece bir alana yoğunlaştığında elde edilen faydanın azaldığı görülmektedir.. Bu nedenle firmalar maksimum getiri sağlamak için sürdürülebilirlik uygulamalarını çeşitlendirmelidirler. Nitekim kimya, petrol, kauçuk ve plastik sektörleri karşılaştırıldığında kurumsal yönetişim, çalışan ve insan hakları, kurumsal sosyal sorumluluk çevre, ürün ve tedarik zinciri gibi farklı alanlarda sürdürülebilirlik uygulamalarına dengeli bir şekilde kaynak ayırmış olan kimya sektörünün en yüksek ortalama aktif karlılığı elde ettiği görülmektedir. Sürdürülebilirlik uygulamalarına dair kararlar alınırken nicelik kadar uygulamalarının niteliğinin de önemli olduğunun altı çizilmelidir.

Araştırma sunumunun ardından program, Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Soytaş'ın moderatörlüğünde, BASF Türk Kimya Pazar Geliştirme Direktörü Dr. Selçuk Denizligil, Ak-Kim Kimya Sanayi Yönetim Sistemleri Bölüm Yöneticisi Çiğdem Arpat, Polisan Yönetim Sistemleri ve Sürdürülebilirlik Müdürü Dilek Sarıaslan'ın katıldığı “Sektörel Değerlendirme” paneli ile devam etti.


İş Başvuru Bilgileri
Staj Başvuru Bilgileri

Şehir Şehir Alışveriş Merkezleri

Kongre ve İş Otelleri

YAZARLAR
M. Efsun Yüksel Tunç
HAVA DURUMU
Ankara 7/20 °C
İstanbul 10/14 °C
İzmir 13/25 °C
PİYASALAR
DOLAR
9.5897
EURO
11.1482
IMKB
80.549
ALTIN
553,18